Faktor D označuje našu schopnosť páchať zlo: Aký vysoký ho máte vy?

Vedci prišli na to, že tie najhoršie vlastnosti sa v určitom bode prekrývajú a prejavujú sa v každom z nás.

Prečo ľudia veria na duchov?
Zdroj: Unsplash (Steven Weeks)

Vo svete psychológie existuje niečo, čo sa nazýva temná triáda. Ide o súbor vlastností, ktoré v sebe ukrývajú to najhoršie, čo sa v ľudskej povahe ukrýva. Týmito troma vlastnosťami sú psychopatia, narcizmus a machiavelizmus.

Prvé dve vlastnosti pravdepodobne netreba vysvetľovať, pretože sa s nimi stretol už každý. Machiavelizmus je však odvodený od politického mysliteľa, Niccola Machiavelliho, ktorý veril v to, že k zabezpečeniu vyššieho dobra sa môžu použiť akékoľvek prostriedky, nehľadiac na to, či sú morálne, alebo nie. V princípe by sa dalo povedať, že machiavelizmus označuje spôsob myslenia účel svätí prostriedky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Samozrejme, že je toho viac, píše portál Science Alert. Medzi negatívne vlastnosti sa považuje aj egoizmus, sadizmus, zlomyseľnosť a mnoho ďalších. Nový výskum však prináša prekvapivé odhalenie, že za všetkými zlými vlastnosťami môže existovať jedna základná hnacia sila. V roku 2018 vedci z Dánska a Nemecka túto silu objavili a označili ju ako „temný faktor“, alebo aj faktor D (pozn. redakcie: D z anglického slova dark = temný).

Základná teória faktoru D sa opiera o inú štúdiu, ktorá svetu predstavila faktor G. V tomto prípade faktor G znamená, že ľudia, ktorí dosiahli vysoké skóre pri jednom type kognitívneho testu, mali lepšie výsledky aj pri ďalších. V podstate ide o faktor, ktorý popisuje všeobecnú inteligenciu človeka.

„Rovnako ako faktor G, aj naše zlomyseľné tendencie majú spoločného menovateľa. Je to podobné ako pri inteligencii, my ako ľudia sme do určitej miery schopní páchať zlo a faktor D túto tendenciu popisuje,“ vyjadril sa psychológ Ingo Zettler, z University of Copenhagen.

Aký máte faktor D vy?

Počas štúdie vedci spovedali viac ako 2 500 dobrovoľníkov. Tým dali do rúk dotazníky, ktoré boli špecificky navrhnuté tak, aby zistili úroveň ich zlých vlastností. Otázky v dotazníku boli navrhnuté nasledovne:

„Viem, že som výnimočný, pretože mi to každý hovorí.“

„Poviem čokoľvek, aby som dosiahol to, čo chcem.“

„Ubližovať ľuďom je vzrušujúce.“

Účastníci prieskumu následne odpovedali, do akej miery sa s daným výrokom stotožňujú. Vedci po analýze výsledkov zistili, že hoci sú naše „temné vlastnosti“ odlišné, všetky sa do istej miery prekrývajú, čo vedie ku vzniku faktoru D.

„Faktor D sa prejavuje u každého inak. Čím vyššia hodnota, tým je pravdepodobnejšie, že človek ukáže správanie, ktoré sa spája so zlými vlastnosťami. Toto správanie sa však môže prejaviť len v narcizme, psychopatii, alebo v ľubovoľnej kombinácii temných vlastností,“ vysvetľuje Zettler.

Vedci dodávajú, že Faktor D by mohol byť užitočný nástroj na určenie pravdepodobnosti, že sa človek bude opakovane podieľať na kriminálnej činnosti, alebo urobí niečo, čo by mohlo ublížiť inému človeku.

Ich práca sa považuje za provokatívnu, no ak vás zaujíma viac, do štúdie sa môžete zapojiť aj vy a zistiť, aký máte Faktor D. Stačí zodpovedať pár otázok na tomto portáli.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre