BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook vysvetľuje dôvod upozornenia v Messengeri, ktorý hovorí o obmedzení funkcií

Messenger začal hlásiť upozornenie, ktoré hovorí o obmedzení vybraných funkcionalít. O čo vlastne ide?

V priebehu posledných dní sa používateľom aplikácie Messenger od Facebook začala zobrazovať hláška, že niektoré funkcie môžu byť nedostupné. Najnovšie sociálna sieť vysvetľuje dôvod tohto oznámenia prostredníctvom blogového príspevku, ktorý publikovala len niekoľko hodín dozadu.

O čo vlastne ide?

Spoločnosť v rámci publikovaného blogu píše, že oznámenie je  dôsledkom legislatívy okolo ochrany súkromia a elektronickej komunikácie z roku 2002, ktorá sa po novom vzťahujú aj na ďalšie komunikačné služby naprieč EÚ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Od dnešného dňa sa ochrana údajov v Smernici o ochrane súkromia a elektronických komunikáciách z roku 2002 (smernica o elektronickom súkromí) bude vzťahovať na viac komunikačných služieb v celej EÚ. Zákony implementujúce smernicu o súkromí a elektronických komunikáciách sa budú vzťahovať na služby zasielania správ vrátane volaní, ktoré obmedzujú spôsoby, ako môžu spoločnosti používať údaje o zasielaní správ a volaniach.“

V praxi táto legislatíva znamená, že Facebook je povinný oddeľovať údaje o správach z jednotlivých služieb (Messenger, Instagram a Facebook) od ostatných častí svojej infraštruktúry. Tiež musí s týmito dátami narábať inak, ako tomu bolo doposiaľ.

Sociálna sieť ďalej píše, že v dôsledku platnosti legislatívy, uprednostnili základné funkcie, ako sú textové správy, či hovory a zabezpečili, aby bola väčšina ďalších funkcií aj naďalej dostupnou. Facebook však ďalej hovorí, že niektoré pokročilé funkcie, ako sú napríklad prieskumy, ktoré na fungovanie vyžadujú použitie obsahu správy, môžu byť narušené. 

V súvislosti s touto legislatívou Facebook ešte poznamenal, že:

„Smernica o elektronickom súkromí tiež zakazuje, aby služby správ a volania využívali údaje na prevenciu, odhaľovanie a reagovanie na materiál zneužívajúci deti a iné formy ujmy. Európska komisia a odborníci na bezpečnosť detí uviedli, že smernica neposkytuje právny základ pre tieto nástroje. Bezpečnosť našej komunity je prvoradá a zasadzujeme sa za zmeny, ktoré nám umožnia pokračovať v úsilí o identifikáciu tohto typu materiálu. Patrí sem analýza metadát správ s cieľom identifikovať vzorce zneužívania – podľa nášho názoru prístup môže pomôcť udržať našu komunitu v bezpečí pri rešpektovaní súkromia obsahu správ ľudí. Napríklad metadáta používame na zdieľanie bezpečnostných upozornení, identifikáciu potenciálne škodlivých účtov a ochranu detí.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close