APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Facebook údajne rozmýšľa o novom spôsobe, ako by mohol analyzovať správy vo WhatsApp službe. Čo na to hovoríte?

Špekuluje sa, že Facebook do budúcnosti rozmýšľa o novej šifrovacej metóde Homomorphic, ktorá by umožnila analyzovať správy za cieľom lepšieho cielenia reklamy bez toho, aby ich sociálna sieť reálne čítala.

Sociálna sieť Facebook bola v prvej polovici tohto roka pod veľkou kritikou zo strany používateľov v súvislosti so službou WhatsApp, kde sa spoločnosť rozhodla aktualizovať podmienky používania služby. Dôvodom kritiky bola najmä nedôvera používateľov v platformu, že bude zneužívať dáta používateľov za účelom lepšieho cielenia reklamy. Facebook tieto fámy dlhodobo vyvracia a hovorí, že dôvodom zmeny podmienok používania služby, bolo rozšírenie funkcií aplikácie a to hlavne o možnosť komunikácie s obchodmi. Druhým dychom treba dodať, že obchody môžu takto získané dáta využívať za účelom lepšieho cielenia reklamy, avšak Facebook ako taký, k týmto dátam nemá prístup.

Facebook hľadá nové spôsoby, ako lepšie cieliť reklamu

Najnovšie sa objavili informácie, že sociálna sieť hľadá nové spôsoby, ako by mohla využiť WhatsApp za účelom dolovania dát a lepšieho prispôsobenia reklám, píše portál The Information. Ako to však chce Facebook dosiahnuť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovaných správ, sociálna sieť za účelom dosiahnutia tohto cieľa najala niekoľko najbystrejších hláv v oblasti AI. Špekuluje sa, že za týmto účelom by sociálna sieť mohla využiť iný typ šifrovania správ. Konkrétne sa spomína šifrovanie typu „Homomorphic encryption„, od ktorého sa očakáva, že umožní spoločnosti čítať informácie zo šifrovaných súborov a údajov a zároveň zachovať súkromie na ochranu pred kybernetickými hrozbami. Gro fám, že sociálna sieť pracuje na tomto type projektu spočíva v tom, že sociálna sieť inzerovala viacero pracovných ponúk, ktoré sa dotýkali tejto oblasti. Okrem iného  v rámci týchto inzerátov spoločnosť požadovala skúsenosť s týmto typom šifrovania dát.

Pokiaľ ide o tento typ šifrovania, tak homomorfné šifrovanie by mohlo ponúknuť riešenie, ako pokračovať v efektívnom spôsobe cielenia reklamy, a zároveň by mohlo ísť aj odpoveď na obavy zákonodarcov, ktoré súvisia s ochrannom súkromia. Tento typ šifrovania totiž umožňuje analyzovať obsah správ bez toho, aby boli čítané, prípadne zdieľané s inzerentmi.

Hovorca Facebooku pre The Information povedal, že je „príliš skoro na to, aby sme v súčasnosti zvažovali  homomorfné šifrovanie pre WhatsApp“.

Čo to je Homomorphic Encryption?

Pre lepšie pochopenie, čo to Homomorphic Encryption je, tak ide o typ špeciálnej šifrovacej techniky, ktorá umožňuje vykonávať výpočty na šifrovaných dátach bez toho, aby bol potrebný prístup k tajnému (dešifrovaciemu) kľúču. Tieto výsledné výpočty sú ponechané v šifrovanej forme, ktoré po dešifrovaní vedú k rovnakému výstupu, aký by bol produkovaný, ak by boli operácie vykonávané s nešifrovanými údajmi.

via macrumors

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close