Facebook skupiny ako ich poznáme, čoskoro skončia! Meta sa „opičí“ po ďalšej známej platforme

Už 1. marca prestanú Feed channels v skupinách na Facebooku existovať. Nahradia ich komunitné čety, ktoré berú inšpiráciu z Discordu.

Facebook nahrádza tradičné skupiny. Čo príde po nich?
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Spoločnosť Meta oznamuje, že od prvého marca končia takzvané Feed channels, ktoré boli jednou z hlavných charakteristík skupín na tejto sociálnej sieti. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o kanály, ktoré boli predtým známe ako podskupiny, ktoré sú oddelené priestory v skupine, kde sa ľudia môžu spájať s konkrétnymi témami a záujmami.* Ak máte záujem, môžete si do tohto dátumu stiahnuť všetku vašu aktivitu vo Feed channels, pretože po 1. marci bude odstránená.

Facebook neodstraňuje z platformy skupiny úplne, no kanály Feed channels* budú nahradené novou funkciou komunitného četu. Tá sa po prvýkrát objavila v septembri 2022 a stále je vo fáze testovania, teda prístup ku nej má len malé množstvo zariadení. Komunitné čety sú novým spôsobom, akým môžu ľudia v skupinách komunikovať a zdieľať rôzne druhy súborov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako píše sociálna sieť, tento čet možno považovať za akúsi nadstavbu skupín na Facebooku. Keď funkcia odštartuje naostro, dostať sa k četu budete môcť buď cez vašu skupinu alebo cez menu v aplikácii Messenger.

„Komunitné čety plynulo prepájajú Facebook skupiny a Messenger. Ponúkajú vám spôsob, ako ostať v spojení s inými ľuďmi a vybudovať si hlbšie vzťahy,“ vysvetľuje portál Facebook.

Feed alebo aj nástenka, v skupine vám umožňoval(a) interagovať s členmi pomocou prispievania a komentovania rôznych príspevkov. Tento princíp fungoval dlho a hoci si naň mnohí zvykli, komunitné čety prinesú podľa spoločnosti oveľa viac možností interakcie. Facebook vysvetľuje, že užívatelia už nemusia čakať na to, kým sa pod ich príspevkom objavia komentáre. Namiesto toho môžu o danej téme diskutovať s ostatnými v reálnom čase.

Komunitné čety zároveň prinášajú prirodzenejší spôsob organizácie spoločných plánov a konverzácie na spoločné témy.

Inšpirácia populárnymi platformami

V tomto smere sa Facebook inšpiroval ďalšími populárnymi platformami, ako napríklad Slack alebo Discord. V rámci komunitného četu bude mať Admin právomoc vytvoriť textové, hlasové alebo video kanály. Zároveň bude môcť vytvoriť kanály, ktoré budú slúžiť len na určitú tému. Tým sa dosiahne organizovanejšia komunikácia.

Nahradenie tradičného feedu komunitnými četmi zmení spôsob, ako budú skupiny na Facebooku fungovať. Otázkou v tomto prípade ostáva, či ľudia túto drastickú zmenu príjmu. Ako sme už spomínali, Meta chce preniesť spôsob komunikácie z Discordu na svoju vlastnú platformu. Na papieri to síce znie ako vítaná zmena, no v realite to môže dopadnúť úplne inak.

Príkladom môže byť kľudne aj Instagram. Pred pár rokmi sa Meta pokúsila túto platformu pretvoriť na TikTok, čo sa stretlo s obrovskou vlnou odporu. Existuje veľká pravdepodobnosť, že aj toto rozhodnutie vypáli inak, než si Meta predstavuje.

Otázkou teda ostáva, či ide o správny krok a to obzvlášť v dobe, kedy Facebook stráca na popularite čoraz viac. Dominovať začína konkurencia, no ako komunita tieto zmeny príjme uvidíme až 1. marca. Koniec koncov, toto rozhodnutie by sa mohlo Mete nakoniec vyplatiť.


* Aktualizované dňa 23.2.2023. Ospravedlňujeme sa našim čitateľom za nesprávne zvolenú formuláciu textu, z ktorej mohlo vyplynúť, že Facebook skupiny končia. Ruší sa len jedna z funkcií skupín, ktorá je nahradená ďalšou funkciou.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre