Facebook oznámil vznik novej rady, ktorá bude dozerať na obsah. Bude mať väčšie slovo ako Zuckerberg

Facebook oznámil vznik rady pozostávajúcej z 20 ľudí, ktorí budú dozerať na obsah. Nebudú podrobený Facebooku a zároveň rozhodnutia budú robiť na základe svojho úsudku.

Facebook vznik komisie dohliadajucej nad obsahom
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Sociálna sieť Facebook oznámila vznik novej 20-člennej rady, ktorá bude dohliadať nad „najnáročnejšími problémami s obsahom“, ktoré sa šíria prostredníctvom sociálnej siete. Informuje o tom magazín independent.co.uk.

Novovzniknutá rada bude rozhodovať napríklad o nenávistnom obsahu, obťažovaní a narúšaní súkromia a podobne, a to ako na Facebooku, tak aj na Instagrame. Okrem iného cieľom tejto rady je ochraňovať slobodu prejavu a aby nedochádzalo k porušovaniu podmienok používania služieb. Ide o vskutku náročnú úlohu, kde budú musieť členovia rady nájsť vyvážený „balans“. To, že to nie je jednoduchá úloha, nasvedčuje aj nedávny prípad vymazania fotografie zobrazujúcej dieťa obete vojny vo Vietname, ktorá podľa pokynov o nahote fotografií nemala byť na sociálnej sieti zverejnená. Druhým dychom však treba dodať, že nahota na fotografii nebola prvoplánovou, išlo totiž o fotografiu slávneho vojnového fotografa, ktorý za ňu mimochodom získal mnoho ocenení. Kritici hovoria, že algoritmus nebol schopný rozoznať medzi „slávnou vojnovou fotografiou“ a obrázkami, ktoré by nemali čo robiť na internete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Komisia bude mať väčšiu váhu ako slovo Marka Zuckerberga

Independent ďalej vysvetľuje, že rozhodnutia tejto komisie budú robené na základe úsudku jej členov, a nie na základe toho, čo sa hodí Facebooku.

Facebook ďalej dopĺňa, že členmi tejto komisie nemôžu byť zamestnanci spoločnosti a ani reprezentanti štátnych orgánov. Chce tým dosiahnuť nezávislosť tejto komisie.

„Členovia, ktorí boli dnes ohlásení, odrážajú širokú škálu názorov a skúseností. Žili vo viac ako 27 krajinách, hovoria najmenej 29 jazykmi a všetci sú zaviazaní misii dozornej rady. Očakávame, že urobia určité rozhodnutia, s ktorými vo Facebooku nebudeme vždy súhlasiť – ale to je aj zmysel: sú skutočne nezávislí pri výkone nezávislého úsudku…“ píše Facebook v ohlásení.

V rámci svojej stránky Facebook ďalej píše, že rada sa bude postupne rozširovať o ďalších niekoľko členov, pričom predpokladá, že ich na konci dňa bude približne 40. Facebook ďalej dodáva, že každý člen bude zodpovedný za vybranú sekciu, ktorú bude spravovať.

Sociálna sieť bohužiaľ bližšie nespresnila princíp fungovania ako bude jednotlivým členom prideľovaný obsah. Každému musí byť hneď jasné, že jednoducho 40 ľudí (prípadne aj desaťnásobok  viac), nebude schopných manuálne pozrieť celý obsah Facebooku. Tento nedostatok priznáva aj samotný Facebook.

„Rada nebude schopná analyzovať každý prípad, ktorý by sme si mohli želať my alebo verejnosť, ale tešíme sa na spoluprácu s radou…“

Môžeme však predpokladať, že členovia rady budú mať pod drobnohľadom stránky alebo statusy, ktoré boli používateľmi napríklad nahlásené vo zvýšenej miere, prípadne statusy zo stránok s nie najlepšou povesťou, alebo ak budú štatistiky interakcií so statusmi výrazne vyčnievať od zvyčajných štatistík.

Zdroj: about.fb.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre