BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook opäť „skóruje“. V obehu je viac ako pol miliardy dát citlivých údajov používateľov

Škandál Facebooku z úvodu roka nabral na sile. Všetky dáta sú online a dostupné zadarmo.

Sociálna sieť Facebook je aktuálne najrozšírenejšou sociálnou sieťou na svete a tento fakt priťahuje aj hackerov. Nie je to však ospravedlňuje pre Marka Zuckerberga, ktorý stojí na čele tohto impéria. V minulosti sme sa mohli stretnúť s rôznymi škandálmi v súvislosti s ochranou osobných údajov. Tým najvypuklejším je pravdepodobne Cambridge Analytica, kde dochádzalo k ovplyvňovaniu verejnej mienky v spojitosti s voľbami v USA, či v spojitosti s brexitom.

Dáta viac ako pol miliardy používateľov Facebooku sú online

Najnovšie sa do pozornosti médií dostáva ďalší škandál, ktorý síce nie je tak novým, ale až v týchto dňoch vyplával na povrch v „plnej paráde“. Ešte začiatkom januára sme vás informovali o tom, že do obehu sa dostalo veľké množstvo osobných informácií viac ako 500-miliónov používateľov sociálnej siete. Pre používateľov mohla byť ako takou útechou, že dáta neboli voľne dostupnými, ale hackeri ich predávali po 20 dolárov / kus. Nuž, teraz sa všetko mení. Všetky dáta, ktoré boli začiatkom roka predmetom škandálu, sú dostupné prostredníctvom hackerských fór. Upozorňuje na to Twitter účet Alon Gal, ktorý rovnako začiatkom roka upozorňoval na tento únik dát.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dáta, ktoré sa dostali na verejnosť, obsahovali mená používateľov, odkazy na ich profily, ich ID, či telefónne čísla. Podľa všetkého ide ešte o relatívne starý únik dát z roku 2019, ktorý nabral na sile v tomto roku.

telefone cisla_format
Zdroj:

Pre Slovákov môže byť ako takou útechou, že podľa výpisov z januára tohto roka, medzi účtami neboli prístupné profily Slovákov. Česi však toľko šťastia nemali. Dostupných bolo viac ako 1,3-milióna profilov.

Hoci ide len od „dozvuky“ hackarov, ktoré vyplávali na povrch začiatkom roka, tak aj napriek ide o znepokojivé správy, ktoré Facebook stavajú do nie najlichotivejšej situácie. Rovnako treba povedať, že WhatsApp od 8. mája mení podmienky používania služby WhatsApp, kde budú používatelia využívajúci nové funkcie zdieľať viac dát s tretími stranami. Otázkou preto je, dokáže Facebook do budúcnosti ochrániť naše dáta? Odpoveď necháme na každom z vás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close