Spravodajstvo

Facebook (Meta) obdržal v rebríčku Yahoo Finance najhoršie hodnotenie. Stáva sa tak najhoršou spoločnosťou tohto roka

Druhej strane rebríčka hodnotených spoločností naopak kraľuje spoločnosť Microsoft, ktorej sa darilo hneď na viacerých frontoch.

Vytváranie rebríčkov spoločností z celého sveta na základe hospodárskych výsledkov a iných významných míľnikov nie je rozhodne žiadnou novinkou. Známa platforma Yahoo Finance sa vytváraniu takýchto rebríčkov venuje každý rok a nie je tomu inak ani v roku 2021. V tomto prípade však nezískava „ocenenie“ iba výherca tejto rubriky, v tomto roku spoločnosť Microsoft, ale zároveň aj úplný chvost daného rebríčka. Tomu v tomto roku zase kraľovala spoločnosť Facebook (Meta), ktorá si za posledný rok zaslúžila obrovskú kritiku aj veľkú mieru kontroverzie.

Microsoft sa pýši skvelými hospodárskymi výsledkami

Ocenenie najlepšej spoločnosti na svete si spoločnosť Microsoft vyslúžila najmä za vynikajúce hospodárske výsledky za posledný rok. Spoločnosť sa rýchlym tempom dostala cez trhovú kapitalizáciu vo výške 2 bilióny amerických dolárov a zároveň pokorila historické maximum hodnoty svojich akcií. Ich hodnota sa oproti minulému roku zvýšila až o 53%, čo je v tak hektickej dobe naozaj vynikajúci údaj.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Facebook čelí obrovskej kritike

Na druhú stranu, spoločnosť Facebook si v prieskume, ktorého sa zúčastnilo 1 541 respondentov, zaslúžilo naozaj obrovskú vlnu kritiku od samotných respondentov. Spoločnosť vo svojich odpovediach zahrnulo až 8% opýtaných. V poslednom roku bola spoločnosť Facebook (Meta) kritizovaná hneď na viacerých frontoch. Najväčšiu kritiku si zaslúžila za obvinenia zo zanedbávania bezpečnostných problémov v záujme rastu spoločnosti. Iní zase kritizovali spoločnosť za nedostatočný boj proti dezinformáciám.

Paradoxne, spoločnosť si zas na druhej „politického“ spektra odslúžila kritiku za prílišné zasahovanie do slobody slova. Veľká časť respondentov však narážala aj na všeobecnejšie problémy platformy. Či už hovoríme o zlej ochrane detí a maloletých používateľov všetkých platforiem spoločnosti Facebook alebo o účinkoch platformy Instagram na duševné zdravie.

Premenovanie ako cynický pokus o očistenie mena

V neposlednom rade si veľká časť respondentov sťažovala na cynický pokus spoločnosti Facebook „ujsť“ z trhu a očistiť si svoje meno pomocou rebrandingu na spoločnosť Meta. Pochopiteľne, obrovskú kopu hejtu si odniesol aj zakladateľ a CEO spoločnosti Facebook (Meta) Mark Zuckerberg, ktorému je drvivá väčšina problémov platforiem hádzaná za vinu. Zrejme poslednou bodkou pre upevnenie spoločnosti na poslednej priečke v rebríčku boli aj nie moc presvedčivé hospodárske výsledky tohto giganta. Za posledný rok totižto hodnota akcií spoločnosti Facebook vzrástla iba o 22%, pričom stále zaostáva za indexom S&P 500. Zároveň treba podotknúť, že hodnota akcií spoločnosti od septembrového maxima klesla až o 13%.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close