BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook mal údajne záujem o kúpu kontroverzného softwaru Pegasus, ktorý slúži na zber dát o používateľoch

Facebook podľa najnovších správ mal záujem o kúpu práv k kontroverznému softwaru Pegasus, ktorý dokáže zbierať podrobné dáta o používateľoch.

Kontroverzná skupina NSO zverejnila súdne dokumenty, ktoré ukazujú, že spoločnosť Facebook sa mala pokúšať kúpiť práva k softwaru Pegasus, ktorý je známym nástrojom na špehovanie a zbieranie dát. Na tému upozorňuje portál appleinsider.com.

Kontroverzný software Pegasus

Pegasus je kód, ktorý dokáže preniknúť do Android a iOS zariadení prostredníctvom zdanlivo neškodného kliknutia na odkaz, napríklad v správe. Následne je schopný kradnúť dáta zo zariadenia vrátane textových správ, e-mailov, protokolov, informácií z nainštalovaných aplikácií a podobne. Okrem iného dokáže zaznamenávať aj konverzácie, snímky obrazovky,.. Vskutku ide o veľmi podarený kus softwaru vytvorený skupinou NSO Group, ktorá je izraelskou spoločnosťou zaoberajúcou sa kybernetickou bezpečnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť NSO údajne predáva dáta len „suverénnym vládam či vládnym agentúram“. Generálny riaditeľ spoločnosti Shaleva Hulia, však prezradil, že v októbri 2017, spoločnosť Facebook prejavila záujem o kúpu práv k tomuto softwaru. Dôvodom malo byť údajne to, že ich vlastný software na zber dát bol menej efektívny ako Pegasus, a to obzvlášť v prípade iOS zariadení.

„Zástupcovia Facebooku uviedli, že Facebook bol znepokojený tým, že jeho metóda zhromažďovania užívateľských údajov prostredníctvom Onavo Protect bola na zariadeniach Apple menej účinná ako na zariadeniach s Androidom,“ uvádza súdny spis. „Zástupcovia Facebooku tiež uviedli, že Facebook chcel používať údajné schopnosti Pegasusu na monitorovanie používateľov na zariadeniach Apple a bol ochotný zaplatiť za schopnosť monitorovať používateľov…“

Facebook mal údajne záujem platiť NSO mesačný poplatok za každého používateľa, o ktorom by mohol touto cestou zbierať údaje. NSO však túto ponuku odmietli, dôvodom bolo, že Facebook je súkromným podnikateľským subjektom.

Facebook mal využívať funkčnosť softwaru  Onavo Protect

Software Onavo Protect, za ktorej vývojom stála spoločnosť Facebook a bola súčasťou VPN služby, slúžila primárne za tým účelom, aby zbierala informácie o používateľoch týkajúce sa toho, aké ďalšie aplikácie používajú na svojich zariadeniach.

„…Aplikácia Onavo bola primárne využívaná na zhromažďovanie informácií o tom, aké ďalšie aplikácie používali používatelia Facebooku na svojich mobilných zariadeniach….“ píše portál AppleInsider.com

 Nakoniec táto služba bola z obchodu App Store odstránená v roku 2019, keď spoločnosť Apple zistila, že porušuje novo implementované zásady ochrany osobných údajov. V súčasnosti na oficiálnych stránkach Onavo môžete čítať oznámenie, ktoré hovorí o tom, že spoločnosť Facebook skončila s vývojom tejto aplikácie k 6. máju 2019, a to ako pre Android tak aj iOS zariadenia.

Onavo_oznamenie
Zdroj: printscreen onavo.com

Spoločnosť NSO svojho času tvrdila, že je schopná extrahovať všetky údaje, ktoré používatelia uložili na serveroch vlastnenými spoločnosťami Apple, Google, Microsoft, Facebook a Amazon.

V súčasnosti Facebook vedie súdny spor so spoločnosťou NSO, tvrdí, že stála za kybernetickým útokom na Whatsapp v roku 2019.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close