„Facebook je príliš veľký.“ Teraz musí čeliť žalobe, ktorej cieľom je rozloženie spoločnosti na menšie

FTC (Federal Trade Commission) tvrdí, že Facebook sa zapojil do systematickej stratégie na elimináciu hrozieb vyplývajúcich z rastúcej konkurencie

Facebook vznik komisie dohliadajucej nad obsahom
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Posledné mesiace môžeme vo zvýšenej miere počuť o vyšetrovaniach súdnych a sporoch, ktoré sú nasmerované na veľké technologické spoločnosti, ktorých sila prerástla do enormných rozmerov. Najnovšie spravodajský portál cnbc.com poukazuje na vyšetrovanie spoločnosti Facebook, ktoré započalo v priebehu stredy.

Nie je žiadnym tajomstvom, že sociálna sieť Facebook je najväčšou na svete. Mnohí však nevedia, že vlastní aj ďalšie služby, akými sú napríklad WhatsApp, Instagram a ďalšie. Spomínane spoločnosti Facebook kúpil niekoľko rokov dozadu, pričom na ich vývoji aktívne pracuje dodnes. Možno tu vzniká otázka, prečo sociálna sieť, alebo vo všeobecnosti veľké technologické spoločnosti preferujú kúpu existujúcich služieb, pred vývojom vlastných. Odpoveď je však jednoduchou, častokrát sa pri tomto type akvizícii preberá celý vývojoví tím vrátane fungujúcej a dobre zabehnutej služby. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Práve tieto akvizície spoločností v rannom rozmachu v kombinácii s kapitálom väčších firiem, stoja za neúmerným a skokovým zvyšovaním vplyvu veľkých spoločností.

Cnbc.com píše, že FTC (Federal Trade Commission) tvrdí, že Facebook sa zapojil do systematickej stratégie na elimináciu hrozieb vyplývajúcich z rastúcej konkurencie, ktorá spočíva v akvizícii menších, ale rastúcich spoločností. Za Instagram Facebook napríklad zaplatil 1-miliardu dolárov, a za WhahtsApp 19-miliárd dolárov. Okrem iného má porušovať aj antimonopolné pravidlá.

„je lepšie nakupovať ako konkurovať“

FTC sa podľa publikovaných správ bude usilovať o to, aby boli prijaté opatrenia, ktoré zaručia trvalé zníženie dominancie spoločnosti na trhu. Jedným z takýchto riešení je odpredanie vyššie spomínaných spoločností. Rovnako sa FTC bude usilovať o to, aby Facebook nemohol ukladať vývojárom softwaru tretích strán protisúťažné podmienky.

„Od zvrhnutia raného rivala, Myspace, a dosiahnutia monopolnej moci sa Facebook obrátil k hre obrany prostredníctvom protisúťažných prostriedkov,“ uvádza sa v žalobe FTC. „Po identifikácii dvoch významných konkurenčných hrozieb pre svoje dominantné postavenie – Instagramu a WhatsAppu – sa Facebook rozhodol potlačiť tieto hrozby kúpou spoločností, čo odráža názor generálneho riaditeľa Marka Zuckerberga vyjadrený v e-maile z roku 2008, že„ je lepšie nakupovať ako konkurovať .“

Žaloba rovnako poukazuje aj na to, že Facebook sa v minulosti pokúsil kúpiť Twitter a Snapchat, ďalšie konkurenčné  a úspešné spoločnosti.

Aký je váš názor na túto tému, prerástol Facebook do takej spoločnosti, ktorá už nemá reálneho konkurenta?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre