SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Facebook investuje do Metaverse približne štvrtinu svojho zisku. Ide o vzrušujúci, ale zároveň aj o znepokojujúci projekt

Sociálna sieť dlhodobo čelí tlaku, ako chráni, a ako narába s našimi dátami. Nový projekt, Metaverse, vyvoláva viacero obáv, ale i vzrušenie.

Sociálna sieť je dlhodobo stredobodom pozornosti nielen odbornej, ale čoraz častejšie aj laickej verejnosti. Dôvodom sú časté úniky dát používateľov, ale i algoritmy spoločnosti, ktoré častokrát dávajú neprimerane veľký priestor i obsahu, ktorý nie je v poriadku. Čo je na tom najhoršie je, že sa tieto škandály sociálnej siete stavajú tak často, že ich už berieme, ako súčasť našich životov.

Metaverse: Pôjde o najväčšiu investíciu v histórii spoločnosti

Posledné dni sa v spojitosti so sociálnou sieťou Facebook spája i pojem „Metaverse“, o ktorom mnoho nevieme, ale aj napriek tomu, spoločnosť chce do tohto projektu investovať nemalé finančné prostriedky. Ako informuje portál businessinsider.com, tak ide o projekt, ktorý má dopomôcť v zdieľaní virtuálneho priestoru, do ktorého budú pristupovať ľudia prostredníctvom rozšírenej reality. V tomto momente o projekte aktuálne nemáme žiadne ďalšie podrobnosti, ale je natoľko významný, že Facebook sa chystá zmeniť názov svojej materskej spoločnosti, ktorý by reflektoval tento koncept.

Sociálna sieť sa chystá investovať do tohto projektu nemalé peniaze. Podľa kvartálnej správy o zisku spoločnosti, pôjde približne o štvrtinu ročného zisku spoločnosti.

„Očakávame, že naša investícia do laboratórií Facebook Reality Labs zníži náš celkový prevádzkový zisk v roku 2021 približne o 10 miliárd dolárov,“ uviedol David Wehner z Facebooku v pondelkovej správe o zisku spoločnosti. „Zaviazali sme sa uviesť túto dlhodobú víziu do života a očakávame, že počas niekoľkých nasledujúcich rokov zvýšime naše investície,“ dodal.

Ide o investíciu, ktorá nemá priniesť v krátkodobej budúcnosti zisk, tvrdí Zuckerberg

Generálny riaditeľ sociálnej siete Facebook ďalej dodal, že táto investícia nie je podľa nich o tom, aby generovali v krátkodobom horizonte zisk, ale ide podľa nich o nástupcu mobilného internetu.

„Toto nie je investícia, ktorá bude pre nás zisková kedykoľvek v blízkej budúcnosti,“ povedal Zuckerberg analytikom. „V zásade však veríme, že metaversa bude nástupcom mobilného internetu.“

Do najbližšej konferencie Connect môžeme však len špekulovať, čo to metaverse má presne byť. Už teraz sa Facebook zameriava na to, aby používateľov na stránke udržal čo najdlhšie, takže jeho oznámenia o „novom internete“ sú vzrušujúce a zároveň veľmi, ale veľmi znepokojujúce.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close