BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook hovorí, že za posledných 9 mesiacov sa im podarilo znížiť obsah s nenávistnými prejavmi o 50%

Nenávistné prejavy sú dnes jedným z najvypuklejších problémov. Sociálna sieť Facebook hovorí, že na 10-tisíc zobrazení obsahu, dnes pripadá 5 zobrazení s problémovým obsahom.

Informátorka Frances Haugenová urobila v priebehu posledných dní veľký humbug okolo sociálnej siete Facebook. Ide o bývalú produktovú manažérku spoločnosti, ktorá obvinila sociálnu sieť, že je bezcharakternou a chamtivou. Podľa tvrdení a dokumentov, ktoré Haugenová predložila, sociálna sieť mala dobre vedeť o negatívnom vplyve algoritmov, proti ktorým nielenže nič nerobila, ale s cieľom vyšších ziskov, ich ešte podporovala. Ako príklad uviedla toxický obsah, napríklad klamlivé správy, ktoré boli uprednostňované kvôli lepším interakciám a to aj napriek tomu, že tento typ obsahu, predstavuje reálnu bezpečnostnú hrozbu.

Sociálna sieť Facebook sa bráni

Sociálna sieť najnovšie publikovala správu, v ktorej hovorí, že nie je tomu tak, ako Haugenová tvrdí. Guy Rosen, ktorý je viceprezident spoločnosti zodpovedajúci za opatrenia voči nenávistným prejavom, zverejnil obhajobu vrátane opatrení, ktoré v minulosti spoločnosť vykonala, aby vytlačila problémový obsah zo svojej platformy. Na tému upozorňuje portál engadget.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa publikovaných materiálov viditeľnosť tohto typu obsahu za posledné tri štvrťroky klesla o 50% na úroveň približne 5 zobrazení na každých 10 000 zobrazení obsahu.

Nenavistny obsah_facebook_vyvoj
Zdroj: Facebook

Rosen rovnako ďalej dodal, že je „nesprávne“ sústreďovať sa len na metriku mazania obsahu. Dôvodom je, že sociálna sieť si musí byť „istou“ ešte predtým, ako ho vymaže, či iným spôsobom obmedzí distribúciu obsahu, že dochádza k porušovaniu pravidiel. V inom prípade môže dôjsť k obmedzeniu dosahu ľudí, stránok, ale i skupín, ktoré nemusia porušovať pravidlá komunity. Sociálna sieť preto hovorí aj o schopnosti predchádzania, aby bol tento typ obsahu distribuovaným. Hovorí, že v roku 2016 väčšina odstráneného obsahu, ktorý bol zo strany sociálnej siete vymazaný, bol po nahlásení používateľov. Dnes je sociálne sieť schopnou väčšinu škodlivého obsahu odstrániť ešte predtým, ako má reálny dosah. Sociálna sieť ďalej hovorí, že keď začali využívať pokročilú AI na detekciu toxického obsahu, tak len 23,6% problémového obsahu bolo detegovaným pomocou nimi vyvinutej technológie, dnes to je už 97%.

Facebook_pocet obrazeni nenavistnych prejavov k dalsiemu obsahu
Zdroj: Facebook

Facebook hovorí, že technológiu, ktorú vyvinuli a používajú na zníženie výskytu nenávistných prejavov, používajú niekoľkými spôsobmi:

„Pomáha nám ju proaktívne odhaliť, nasmerovať k našim recenzentom a odstrániť v prípade porušenia našich zásad.“

Aký je váš názor na sociálnu sieť Facebook, darí sa im podľa vás vytláčať zo svojej platformy nevhodný obsah, alebo nie? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close