Facebook chce do 5 rokov vytvoriť virtuálny svet, v ktorom budú môcť používatelia viac, ako len komunikovať

Facebook čoraz viac spomína projekt Metaverse. Má ísť o virtuálny svet, ktorý bude mať prvky sociálnej siete a ponúkne nové možností interakcií.

Facebook virtualna realita
Zdroj: unsplash.com (Minh Pham), Vosveteit

Mark Zuckerberg, šéf najväčšej sociálnej siete na svete s 2,9 miliardami aktívnych používateľov, chce v priebehu nasledujúcich piatich rokov ponúknuť používateľov Facebooku zážitok známy ako Metaverse. Metaverse je kolektívny virtuálny zdieľaný priestor zahŕňajúci súčet všetkých virtuálnych svetov a internetu. Na tému upozorňuje portál wiwo.de.

Metaverse si môžete predstaviť ako akýsi stelesnený internet, namiesto toho, aby ste sa pozerali len na obsah, tak tým obsahom skutočne ste, povedal Zuckerberg, ktorý  ďalej dodal: Metaverse je vízia, ktorá sa týka mnohých spoločností – vlastne celého priemyslu. Môžete si to predstaviť ako nástupcu mobilného internetu. povedal ďalej Zuckerberg .

Úspešný podnikateľ a vizionár chce vytvoriť priestor vo virtuálnom svete, v ktorom by mohli používatelia nielen komunikovať, ale i nakupovať a prežívať zážitky spoločne. Odklon od sociálnej siete takej, akú ju poznáme dnes, má však aj iné dôvody, ako len priniesť zážitok používateľom pomocou virtuálnej reality. Súčasťou Zuckerbergovej vízie je na druhej strane aj snaha urobiť Facebook viac nezávislým na príjmoch z reklamy. Spoločnosť aktuálne generuje okolo 98 % všetkých svojich tržieb práve pomocou online reklamy a práve sprístupnením obchodov vo virtuálnom svete by v strednodobom horizonte mohol Facebook priniesť nové zdroje príjmov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Priblížiť užívateľom svet vo virtuálnej realite sa už rozhodla spoločnosť Microsoft

Spoločnosť Microsoft predstavila na jar 2021 platformu s názvom Microsoft Mesh, ktorá je výsledkom dlhoročného výskumu a vývoja spoločnosti v oblastiach, akými boli skúmanie rúk a očí, vývoj HoloLens či vytvorenie perzistentných hologramov a modelov umelej inteligencie, ktoré môžu vytvárať expresívne avatary. Táto nová platforma pre zmiešanú realitu využívajúca cloud Azure, umožňuje ľuďom na rôznych fyzických miestach pripojiť sa k spoločným a zdieľaným holografickým situáciám.

„Toto bol sen pre zmiešanú realitu, myšlienka od samého začiatku,“ povedal technický pracovník spoločnosti Microsoft Alex Kipman. Môžete mať pocit, že ste na tom istom mieste s niekým, kto zdieľa obsah, alebo sa môžete teleportovať z rôznych zariadení so zmiešanou realitou a byť prítomný s ľuďmi, aj keď nie ste fyzicky spolu.“  Ďalej dodal: „Čoraz viac budujeme hodnotu v našom inteligentnom cloude, ktorým je Azure,“ povedal Kipman. “ Obsah nie je v mojom zariadení ani v mojej aplikácii. Holografický obsah je v cloude a ja potrebujem špeciálne šošovky, ktoré mi to umožnia vidieť.“ 

Technológia dodáva trojrozmerné videá do takzvaných okuliarov pre rozšírenú realitu, akými sú napríklad HoloLens spoločnosti Microsoft a vytvára tak akúsi zmiešanú realitu. S pomocou sieťovej technológie sa partneri konverzácie, ktorí sedia ďaleko, objavia prakticky vedľa seba a budú môcť spoločne skúmať trojrozmerný objekt, píše Microsoft.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre