BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook a Instagram zabránia neznámym ľuďom, aby kontaktovali tínedžerov. Meta dáva rodičom do rúk nové nástroje, aby chránili svoje deti

Meta predstavila niekoľko noviniek, ktorých cieľom je chrániť tínedžerov na Facebooku a Instagrame pred cudzími ľuďmi, aby ich mohli kontaktovať.

Nie tak dávno sme vám priniesli článok o tom, že Meta začala kontrolovať obsah, ktorý sa zobrazuje tínedžerom. Napríklad skryla rôzne výsledky z dohľadu tínedžerov a to hlavne obsah o sebapoškodzovaní či poruche príjmu potravy. Inými slovami Meta obmedzila viditeľnosť nevhodného obsahu, ku ktorému by nemali mladiství pristupovať na sociálnych sieťach.

Teraz Meta prichádza s ďalším obmedzením pre tínedžerov a práve na to sa ideme spolu nižšie s portálom about.fb.com pozrieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Bezpečnejšie posielanie správ

Prvou zásadnou novinkou je, kto môže kontaktovať mladistvých. Po novom, používatelia, ktorí majú viac než 19 rokov, nebudú môcť písať tínedžerom, ak ich tínedžer na Instagrame nesleduje. Ďalším obmedzením je, že ľudia, ktorí sa vzájomne nesledujú, budú si môcť medzi sebou poslať len jednu správu cez DMs.

Obmedzenia sa dotýkajú aj toho, kto môže pridávať mladistvých do skupín. Po novom, pridávať ich do skupinových konverzácií budú môcť len používatelia, ktorých sledujú alebo sú s nimi v spojení. Týmto krokom chce Meta dosiahnuť, že nebudú v kontakte s ľuďmi, ktorých nepoznajú. Toto nastavenie bude predvolené pre osoby mladšie ako 16 rokov a v niektorých krajinách pre osoby mladšie ako 18 rokov. Tínedžeri, ktorých účty budú pod dohľadom rodičov, si toto nastavenie bez ich povolenia, nebudú môcť svojvoľne upraviť.

Nejde však len o zmeny na Instagrame, rovnako sa dotýkajú aj aplikácie Messenger.

Meta tínedžeri
Zdroj: about.fb.com

Taktiež je potrebné spomenúť, že Meta zároveň pracuje na funkcii, ktorá ochráni mladších užívateľov pred videním nevhodnej fotografie a to aj od používateľov, s ktorými sú v kontakte. Tento nástroj bude ale predstavený neskôr.

Väčší zásah rodičov do online aktivity ich detí

Rodičia aj doteraz mali určitú kontrolu nad účtami ich detí na sociálnych sieťach, teda ak o to samozrejme mali záujem. Jedným z obmedzením, ktoré mohli dieťaťu nastaviť, bolo určenie limitu používania danej aplikácie.

Teraz však majú novú možnosť, v prípade, ak majú tínedžera, ktorý je mladší než 16 rokov a ten si bude chcieť zmeniť svoj účet na Instagrame zo súkromného na verejný, bude mu to rodič musieť povoliť, namiesto toho, aby bol len na to upozornený. To platí pre všetky zmeny, ktoré by chcel tínedžer vykonať, ktoré sa týkajú súkromia a bezpečnosti. Práve súkromie a bezpečnosť sú naozaj dôležité, najmä ak ide o maloleté osoby. Nebezpečenstvo, ktoré im hrozí práve na sociálnych sieťach, si väčšina vôbec neuvedomuje.

meta tínedžeri správy
Zdroj: about.fb.com

Môže sa stať, že váš tínedžer si bude chcieť zmeniť nastavenie správ a to tak, aby mu chodili správy od všetkých, čo mu ju chcú poslať a to nielen od ľudí, ktorých sleduje či ich má v kontaktoch. Aj v tom prípade vám však príde upozornenie a pred vami bude stáť rozhodnutie, či mu to dovoliť alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close