Expertka varuje pred znakmi, ktoré majú škodlivé aplikácie spoločné: Na toto si dajte pozor!

Ak vaše aplikácie v smartfóne zdieľajú tieto znaky, mali by ste spozornieť. Pozrite sa, na čo upozorňuje expertka na kyberbezpečnosť.

android malware virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

Bezpečnosť pri používaní smartfónov by pre nás mala byť prvoradá ak teda nechceme do svojho zariadenia priniesť nejaký ten malvér a privítať útočníkov. Najlepším spôsobom, ako predísť príchodu škodlivého softvéru do nášho smartfónu, je prevencia. Ako sa však môžeme vyhnúť problematickým aplikáciám a ktoré znaky značia o tom, že aplikácie môžu prinášať nejaký ten malvér alebo získavať prístup k nepovoleným súčastiam nášho zariadenia? K tejto problematike sa vyjadrila aj Kristina Balaam, expertka na kyberbezpečnosť, pričom jej vyjadrenie nám priniesol portál the-sun.com. Upozorňuje nás tak na najčastejšie znaky, ktoré značia o probléme s aplikáciou, ktorú si nainštalujeme do smartfónu.

V prvom rade si dajte pozor na povolenia, ktoré aplikácie vyžadujú

Aj vám by možno napadlo skontrolovať si povolenia, ktoré si aplikácia vyžiada pri jej inštalácii alebo prvom spustení. Niekedy však toto prehliadneme a náhodne povoľujeme aplikáciám, aby mali v našich smartfónoch prístup k takmer akejkoľvek súčasti. Že má aplikácia pre počasie prístup k našim kontaktom by nám ale malo byť prinajmenšom zvláštne. Rovnako si jednoduché hry nemusia pýtať prístup k našej kamere či mikrofónu. Expertka na kyberbezpečnosť pritom upozorňuje na to, aby sme si tieto povolenia pre aplikácie starostlivo kontrolovali a nepovoľovali aplikáciám prístup k tomu, čo v skutočnosti nepotrebujú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Prečo by sme mali odinštalovať nepoužívané aplikácie
Zdroj: Unsplash (William Hook)

Aplikácie majú po stiahnutí zvláštne správanie

Ďalším znakom, čo by sme mali sledovať po nainštalovaní aplikácie, je jej správanie. Ak sa po inštalácii aplikácia nečakane zastaví a nejde spustiť, pravdepodobne tu nie je niečo v poriadku. Rovnako by sme sa mali mať na pozore ak si aplikáciu nainštalujeme a odrazu ju v telefóne nevieme nájsť.

Vidíme to často pri sledovaní, kde budete mať aplikáciu, ktorú si nainštalujete, pričom bude predstierať, že ide o niečo neškodné. A potom, keď ju spustíte, odstráni ikonu zo zariadenia bez toho, aby v skutočnosti odstránila samotnú aplikáciu.

V takomto prípade ide o zlé znamenie toho, že vás aplikácie môžu sledovať na pozadí, zbierať o vás informácie a prinášať ich priamo útočníkom.

Pozor si dajte aj na túto požiadavku

V niektorých prípadoch sa môžeme stretnúť s tým, že aplikácie vyžadujú prístup k službám dostupnosti, resp. Accessibility Services. Útočníci vedia využiť aj túto možnosť, pričom expertka na kyberbezpečnosť označila túto praktiku nasledovne.

Toto je úplne legitímna funkcia operačného systému Android, ktorá umožňuje používateľom so zdravotným postihnutím interagovať s ich zariadením, no aktéri hrozieb ju často zneužívajú, pretože im umožňuje vidieť všetko, čo na svojom zariadení robíte.

Sledujete tieto znaky pri inštalácii aplikácií aj vy? A inštalujete si aplikácie len z oficiálneho obchodu alebo volíte aj iné zdroje? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre