SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Experti upozorňujú pred rozšírenou realitou. V budúcnosti by mohla byť zneužitá na získavanie psychologických údajov

Rozšírená realita sa dostala na trh už pred niekoľkými rokmi a podľa vtedajších expertov sa mala rozšíriť do všetkých technologických oblastí takmer okamžite. Predpovede sa príliš nenaplnili, no to nemení nič na tom, že sa rozšírená realita pomaly naozaj stáva súčasťou nášho života. Z úplne nenápadných zariadení, ktoré sú dnes vo veľkej miere využívané najmä pri hraní hier, poprípade pri headsetoch ako HoloLens na vedecké účely, sa ale časom môžu stať nástroje na získavanie ešte citlivejších informácií o používateľoch. Veľmi ohrozené sú najmä psychologické údaje, ktoré by sa mohli následne dostať do nesprávnych rúk.

Hlboké psychologické údaje o používateľoch

„S rozšírenou realitou je to nesmierne hrôzostrašné: druh dát, ktoré je možné zhromaždiť, ako reagujete na veci čo práve vidíte, to sú naozaj hlboké psychologické údaje,“ uviedla Paula Goldmanová, viceprezidentka spoločnosti Omidyar Network, ktorá poskytuje poradenstvo v oblasti etického technologického rozvoja v novom rozhovore pre Wall Street Journal.

Najdôležitejšie sú reakcie na podnety a okolie

Úplne najdôležitejšími údajmi, ktoré by mohli byť v budúcnosti zozbieravané rozšírenou realitou, sú práve vaše reakcie na vonkajšie podnety a okolie. Reakcia na dané prostredie, aplikáciu, informáciu, či čin, by umožnila ešte lepšiu analýzu údajov, čo by následne viedlo ku ešte lepšej cielenej reklame. Aktuálne sa jedná o jediný možný scenár, no čo keby sme dokázali spojiť všetky údaje o jednej osobe, ktoré by sme spojili s biometrickými údajmi z rozšírenej reality, ako aj údajmi o jeho povahe a fyziologických reakciách. O človeku by sme tak dokázali vytvoriť takmer dokonalý obraz, na základe ktorého by sme s obrovskou pravdepodobnosťou dokázali predpovedať, ako bude vo vybraných situáciách konať. Ak sa na to pozrieme z filmového hľadiska, je to výborný námet na sci-fi film, no v realite sa jedná o extrémne nebezpečnú vec.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (Windowscentral.com)

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close