Experti ukázali, aký je rozdiel medzi silným a slabým heslom. Ak vaše heslo má tieto znaky, okamžite si ho zmeňte!
Takto by malo vyzerať silné heslo a tieto detaily ho odlišujú od toho slabého.
Používať silné heslá je nutnosť, ktorú však väčšina ľudí neberie veľmi vážne. To je aj dôvod, prečo dochádza ku častým krádežiam účtov a prípadne aj identity. Výberom správneho a bezpečného hesla viete predísť rôznym kybernetickým útokom a hlavne sa podvodník nemusí dostať do vašich účtov.
Heslá viete použiť rôzne, no nie každé je bezpečné. Dnes si spolu s expertmi z keepersecurity.com pozrieme na rozdiely medzi slabým a silným heslom. Najprv si povieme, ako by malo vyzerať silné heslo.
Ako by malo vyzerať silné heslo
- Heslo by malo mať aspoň 12 znakov, avšak 14 a viac znakov je lepšie. Silné heslo je heslo, ktoré je zložené s veľkých i malých písmen, čísel no dokonca aj špeciálnych znakov. Medzi špeciálne znaky patrí @ (zavináč), rôzne znaky mien ako napríklad euro €, hviezdička * a podobne, je ich ale podstatne viac.
- Možno ste sa už stretli s pojmom „Memonic heslá“. Ide o techniku na vytváranie silných a zapamätateľných hesiel tým, že sa spájajú s významnými osobnými udalosťami alebo informáciami.
- Nevyužívajte to isté heslo všade. Veľa ľudí využíva to isté heslo všade. Je to však veľmi rizikové, akonáhle hacker získa vaše heslo a má prístup do jedného účtu, tak automaticky získa prístup aj na ďalšie stránky, kde dané heslo používate. Nebezpečné na tom je, že k prezradeniu vášho hesla, nemusí dôjsť ani vašim pričinením, ale môže dôjsť napríklad k úniku informácií zo služby a máte „zarobené“ na problém.
- Nehovorte nikomu svoje heslo. Nemáte predstavu, ako sa z vášho kamaráta vie stať osoba, ktorá vám vie veľmi uškodiť. Čiže to rozhodne nikomu nehovorte. Rovnako ale, vaše heslo si môže niekde uložiť a aj on sa môže stať obeťou kybernetického útoku.
- Využite generátor hesiel. Generátor hesiel je bezplatný online nástroj, ktorý vám umožňuje vytvárať silné heslá v priebehu niekoľkých sekúnd. Viete si vybrať, čo chcete do hesla zahrnúť, a vybrať si jeho dĺžku. Tam nezabudnite zvoliť minimálne 12 znakov. Môžete si napríklad vybrať, či chcete zahrnúť symboly, veľké písmená alebo čísla.
- Nebojte sa hrať s klávesnicou. Na klávesnici sa nachádza množstvo kláves, takže je z čoho vyberať. Využívajte tipy z tohto článku a dajte si pokojne na čas. Práve pri výbere hesla je to najhoršie, čo môžete urobiť, podceniť výber hesla.
Ako vyzerá slabé heslo?
Vo všeobecnosti platí, že slabé heslo je také, ktoré je ľahko uhádnuteľné alebo prelomené.
Heslá, ktoré používajú jednoduché vzory na klávesnici (napr. „123456“, „qwerty“, „abcd1234“).
- Ide o veľmi krátke heslá, ktoré majú málo znakov, povedzme „snehuliak“ či „kvetináč“.
- Heslá s menom vášho psa mačky či vašich blízkych.
- Heslo by nemalo súvisieť s niečím osobným, čo pridávate na sociálne siete. Napríklad môže ísť o dátum svadby či narodenia dieťaťa. Neviete totiž, ku komu sa daný príspevok či príbeh môže v skutočnosti dostať.
- Používanie len jedného písmena či čísla. Odstrašujúci príklad vie byť napríklad 2222 alebo BBBB.
- Často používané heslá. Ide o 123456 ale aj heslo123. Nesmierne veľa ľudí používa aj 123456789.
Rovnako, vyhnite sa, použitiu bežných slov alebo fráz, ktoré sa nachádzajú v slovníkoch alebo sú často používané (napr. „password“, „letmein“, „qwerty“). Útočníci totiž vedia pomocou automatizovaných aplikácií vyskúšať veľký počet hesiel v krátkom čase.
Neprehliadni
Vo všeobecnosti, heslá s menej ako 8 znakmi sú považované za slabé, pretože sú ľahko prelomené hrubou silou.
Komentáre