Experimentálny liek Zotatifin úspešne bojuje s agresívnymi nádormi. Vedci hovoria o možnom prelome v liečbe rakoviny
Zotatifin blokuje tvorbu bielkovín, ktoré živia rakovinu prostaty. Vedci tvrdia, že by mohol priniesť revolúciu v liečbe. Výsledky zatiaľ vyzerajú sľubné.
Ako informuje oficiálny server Univerzity Kalifornia v San Franciscu (UCSF), vedci zistili, že experimentálny liek s názvom Zotatifin by mohol pomôcť zastaviť rast rakovinových buniek. Sľubné sú výsledky najmä v prípade rakoviny prostaty a potenciálne aj v prípade iných druhov rakoviny.
Zotatifin bol pôvodne vyvinutý na liečbu rakoviny prsníka. Blokuje enzým nazývaný eIF4A, ktorý patrí medzi helikázy a je značne prítomný v rôznych druhoch nádorov. Liek sa ukázal ako sľubný v zastavení rastu nádorov prostaty. Počas testov u myší ich dokonca zmenšoval.
Kľúčom k nekontrolovanému rastu rakoviny je nadmerná produkcia proteínov, ktoré riadia toto ochorenie. Tento proces nastáva, keď enzýmy ako helikázy neustále rozbaľujú messenger RNA (mRNA), ktorá prenáša genetické inštrukcie na tvorbu proteínov. V zdravých bunkách existujú ochranné mechanizmy, ktoré zabraňujú nadmernému prepisu rakovinových mRNA do proteínov. Avšak v rakovinových bunkách sú tieto mechanizmy často narušené, čo vedie k nekontrolovanej tvorbe bielkovín.
„Zdravé bunky majú rôzne ochranné mechanizmy, ktoré zabraňujú nadmernej translácii rakovinových mRNA,“ povedal Davide Ruggero, PhD, profesor urológie na UCSF a držiteľ profesorského titulu Goldberg-Benioff.
Prekvapivé zistenie počas výskumu
Tím z UCSF zistil, že Zotatifin interferuje s činnosťou eIF4A, helikázy, ktorá zohráva dôležitú úlohu pri rozbaľovaní mRNA. Normálne eIF4A pomáha bunkám produkovať proteíny, no pri rakovine tento proces zhoršuje tým, že aktivuje preklad správ, ktoré podporujú nádor. Zotatifin sa viaže na eIF4A, čím bráni rozbaleniu týchto mRNA a tým obmedzuje produkciu proteínov, ktoré podporujú rast rakoviny.
„Rakovina prostaty si privlastňuje eIF4A, aby obišla tieto ochranné mechanizmy, ale my sme mali Zotatifin ako tajnú zbraň na útok proti eIF4A. Myslíme si, že by to mohlo zásadne zmeniť spôsob liečby tohto ochorenia.“ Uvádza Davide Ruggero
Zotatifin vyvinula farmaceutická spoločnosť eFFECTOR na základe výskumu profesora urológie Davida Ruggera a Kevana Shokata, profesora bunkovej a molekulárnej farmakológie na UCSF. Aktuálne sa začínajú terapeutické testy na rakovinu prsníka v klinických skúškach.
Neprehliadni
Testy na myšiach vyzerajú sľubne
Aby výskumníci overili účinnosť Zotatifinu proti rakovine prostaty, testovali ho na biopsiách prostatických nádorov, ktoré transplantovali do myší. Nádory, ktoré u ľudí rástli rýchlo, sa u testovaných myší zmenšili po aplikácii liečby
Analýza ukázala, že Zotatifin znižuje tvorbu proteínov ako androgénový receptor, ktorý podporuje rast rakoviny prostaty. Na rozdiel od liekov, ktoré receptor blokujú, Zotatifin bráni jeho tvorbe už na úrovni mRNA. Podobne zasahuje aj do mRNA, ktorá tvorí enzým HIF1A, potrebný pre rast nádorov v prostredí s nízkym obsahom kyslíka.
Zotatifin predstavuje tzv. translatómovú terapiu. Ide o nový prístup, ktorý cieli priamo na tvorbu rakovinotvorných bielkovín. Tím dúfa, že výsledky podporia aj klinické skúšky pre rakovinu prostaty.
Komentáre