Existuje vo vesmíre dvojička Slnka? Nová teória o vzniku našej sústavy by mohla vysvetliť existenciu deviatej planéty

Hviezdy, podobné Slnku, sa vo väčšine prípadov rodia ako binárne sústavy

hviezda
Zdroj: NASA

Už nejakú dobu astronómovia vedia, že väčšina hviezdnych systémov vo vesmíre sú takzvané binárne sústavy, t. j. sústavy dvoch hviezd, ktoré okolo seba navzájom obiehajú.

Nedávne výskumy však ukázali, že hviezdy, ako naše Slnko, vznikajú v kopách, vo vnútri hviezdnych hmlovín. Práve tento objav viedol astronómov k pátraniu po hviezdach typu G (pozn. redakcie: žltých trpaslíkov), ktoré by mohli byť „stratenými dvojičkami nášho Slnka.“ V novej štúdii sa na problém pozreli bližšie astronómovia Amir Siraj a profesor Abraham Loeb, z univerzity Harvard. Tvrdia, že v minulosti mohlo mať Slnko naozaj svoju dvojičku, ktorá bola „vykopnutá“ zo Slnečnej sústavy. Ich objavy by mohli zodpovedať otázky o formácii Oortovho oblaku, alebo záhadnej deviatej planéte. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Začiatky Slnečnej sústavy?

Pár rokov dozadu boli vedci presvedčení, že Oortov oblak sa formoval z hmoty, ktorá ostala po formácii Slnečnej sústavy a jej susedov. Verili, že objekty, ktoré sa v tomto regióne nachádzali boli planétami roztrúsené do veľkých vzdialeností a prípadne došlo aj k „výmene“ vesmírnych objektov medzi hviezdami. V tejto oblasti by mohla teória o binárnej Slnečnej sústave vyriešiť mnoho nezrovnalostí.

„V predchádzajúcich modeloch sme mali problém správne určiť pomery hmoty vo vzdialených oblastiach sústavy. Teória o binárnej sústave vyjasňuje mnoho predchádzajúcich nezrovnalostí a retrospektívne sa zdá ako jasná voľba. Väčšina hviezd, podobných Slnku sa rodí so svojou dvojičkou,“ vysvetľuje Amir Siraj.

Teória o binárnej sústave zároveň prináša aj pohľad na problém, ktorým je deviata planéta Slnečnej sústavy. Podľa teórií by malo ísť o planétu o veľkosti Neptúnu, ktorá sa nachádza ďaleko za obežnou dráhou Pluta. Existenciu tejto planéty naznačujú aj objekty Kuiperovho pásu, ktoré sa pohybujú po netradičných orbitách. Tie naznačujú prítomnosť iného kozmického telesa. Nedávno sa začalo špekulovať aj o tom, že deviata planéta môže byť miniatúrnou čiernou dierou, na kraji Slnečnej sústavy.

„Teória binárnej Slnečnej sústavy nám ukazuje, že by sa malo na okraji Slnečnej sústavy nachádzať viac objektov, podobných záhadnej, deviatej planéte,“ hovorí Siraj.

K potvrdeniu teórie o existencii deviatej planéty môže dôjsť už čoskoro, s príchodom novej generácie teleskopov. Siraj tvrdí, že ak sa deviata planéta nájde a spolu s ňou sa objavia aj ďalšie trpasličie planéty, teória o binárnej Slnečnej sústave bude viac ako pravdepodobná.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre