Existuje u detí zvýšené riziko s tvorbou nádorov na mozgu v súvislosti s používaním smartfónov?
Nemecký federálny úrad pre ochranu pred radiáciou poukazuje na štúdia MOBI Kids, ktorá sa venuje vplyvu telefónov na tvorbu mozgových nádorov u detí.
Každé elektronické zariadenie vytvára okolo seba elektrické a magnetické polia. Tie sa následne šíria priestorom a nesú so sebou energiu. Výnimkou nie sú ani naše telefóny. Tento fenomén sa nazýva aj elektromagnetické žiarenie. Je pre nás používanie smartfónov nebezpečné? Väčšina zariadení, s ktorými sa môžeme v bežnom živote stretnúť, či už ide o infračervené, mikrovlnné alebo viditeľné žiarenia, sú neškodné.
Môže používanie smartfónu vplývať na tvorbu mozgových nádorov?
Najnovšie Nemecký federálny úrad pre ochranu pred radiáciou (BfS) publikoval správu, v ktorej sa venuje riziku mozgových nádorov u detí a dospievajúcich v súvislosti s používaním mobilných zariadení. Úrad sa odvoláva na štúdiu MOBI Kids. Aké sú závery výsledkov štúdie?
Vedci celkovo analyzovali vplyv mobilných zariadení na vzorke 2 800 detí naprieč 14 krajinami sveta vo veku od 10 do 24 rokov z čoho 800 detí a dospievajúcich už trpelo nádorom na mozgu. Hlavná otázku, na ktorú vedci hľadali odpoveď je, či používanie smartfónov alebo DECT telefónov zvyšuje riziko mozgových nádorov u detí a dospievajúcich.
„V prípade smartfónov a DECT telefónov je hlavnou otázkou, či existuje možné riziko mozgových nádorov, keďže expozícia je najväčšia v oblasti hlavy.“ píše sa v štúdií.
Vedci hovoria, že na rozdiel od iných štúdií venujúcich sa tejto téme, tak vzorka používateľov, na ktorej bol realizovaný prieskum, bola v porovnaní s inými výskumami oveľa väčšou. Vedci rovnako dodávajú, že zatiaľ čo v minulosti sa robili testy najmä pri využívaní 1G, či 2G sietí, tak v tomto prípade sa sledoval vplyv novších generácií sietí. Treba však uviesť, že v porovnaní s minulosťou, priemerný vysielací výkon mobilných telefónov výrazne klesol, čo súvisí s rozsiahlym zavádzaním nových technológií a vyššou účinnosťou mobilných telefónov. Znamená to, že účastníci prieskumu boli reálne vystavení nižšej expozícii žiarenia v porovnaní s účastníkmi podobných štúdií v minulosti.
Úrad informuje, že v súčasnosti na základe vedeckých poznatkov, akými disponujeme, neexistujú žiadne dokázané vedecké účinky mobilnej komunikácie na ľudské zdravie. Inými slovami, vedci neidentifikovali žiadne dôkazy o príčinnej súvislosti medzi používaním bezdrôtových telefónov a mozgovými nádormi u mladých ľudí.
Neprehliadni
„Nové výsledky pomáhajú znižovať zvyškové vedecké neistoty, a to aj s ohľadom na deti a mladých ľudí. Potvrdzujú, že limitné hodnoty aplikovateľné v mobilnej komunikácii chránia dospelých aj deti.“ hovorí Inge Paulini, prezidentka BfS.
Úrad teda vo svojej podstate konštatoval to, že používanie smartfónov nie je nebezpečné, pretože ide o vlnové dĺžky, ktoré nedokážu ublížiť nášmu telu.
Komentáre