Európska vesmírna agentúra začala s testovaním obrovských padákov, ktoré budú využité pri najbližšej misii na Mars

Zdroj: esa.int

Európska vesmírna agentúra nedávno otestovala jeden z dvojice hlavných padákov, ktorý bude súčasťou ďalšej misie na červenú planétu. Nové vylepšené padáky majú zabezpečiť hladké pristátie roveru ExoMars, ktorého úlohou bude preskúmanie povrchu nášho najbližšieho suseda.

Nové padáky sú svetovým unikátom

Padák bol vypustený z helikoptéry z približnej výšky 1,6 kilometra a po pár sekundách rozprestrel celú svoju plochu s priemerom až 35 metrov. Napriek jeho obrovskej ploche a dlhými, až 4,8km káblami, váži padák len 70 kilogramov a počas skúšky niesol úctyhodných 500 kilogramov. Padák bol systémom úspešne vystrelený po 12 sekundách, hneď po otvorení menšieho pilotného padáku. Na povrch Zeme sa dostal za 2 minúty a 30 sekúnd a všetky tieto zábery si môžete vychutnať na videu nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

ESA nechce zopakovať neúspešnú misiu z roku 2016

Jedná sa o prvý test nových padákov, ktoré majú na Mars vyniesť ďalšie moduly misie ExoMars. ESA nechce zopakovať neúspech z roku 2016, kedy sa rover Schiaparelli zrútil na povrch Marsu v obrovskej rýchlosti a zostal z neho iba prach. Vtedajšie padáky sa nedokázali vysporiadať s nehostinnými podmienkami na Marse, s nízkou teplotou, nízkou hustotou atmosféry a zároveň nižší atmosférický tlak. Práve preto bol tento test vykonaný v Kirune vo Švédsku. Ďalší test bude nasadený priamo zo stratosféry Zeme, ktorá ešte lepšie napodobňuje atmosféru Marsu.

Zdroj: esa.int

„Bola to veľmi vzrušujúca chvíľa, kedy sa tento obrovský padák rozvinul a dodal skúšobný modul na zasnežený povrch v Kirune,“ povedal Thierry Blancquaert z ESA. „Tešíme sa na posúdenie plnej sekvencie padáka v nadchádzajúcom high- teste nadmorskej výšky. „

Zdroj: endgadget.com, úvodný obrázok (esa.int)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre