SpravodajstvoTechnológie

Európska vesmírna agentúra plánuje už v roku 2025 spustiť prvý vesmírny zberač odpadu

Projekt za 120 miliónov eur má byť iba "spúšťačom" očistenia vesmírneho priestoru okolo našej Zeme

Európska vesmírna agentúra plánuje už v roku 2025 vypustiť na obežnú dráhu Zeme prvý zberač vesmírneho odpadu. Misia s názvom ClearSpace-1 za zhruba 120 miliónov eur, za ktorou stojí švajčiarsky startup ClearSpace, má byť spúšťačom malej vesmírnej revolúcie. ESA dúfa, že práve táto misia odštartuje aktívne čistenie obežnej dráhy Zeme. 

Situácia na obežnej dráhe začína byť kritická

Okolo Zeme sa za posledných 60 rokov nahromadilo obrovské množstvo starých satelitov, častí rakiet, či menších fragmentov.  Presnejšie, na obežnej dráhe Zeme sa nachádza zhruba 3 500 starých satelitov a zhruba 750 000 menších fragmentov. Kusy odpadu pritom obiehajú okolo Zeme aj rýchlosťou až 20 000 km/h a prípadný stret s nimi by mohol mať naozaj tragické následky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Predstavte si, aké nebezpečné by bolo plachtenie na šírom mori, keby sa všetky lode, ktoré sa kedy stratili v histórii, stále pohybovali po hladine,“ povedal Jan Wörner, generálny riaditeľ ESA. „To je súčasná situácia na obežnej dráhe a nemôže byť dovolené pokračovať v takomto konaní.“ Generálny riaditeľ ESA požaduje nové pravidlá, ktoré by prinútili tých, ktorí vypúšťajú satelity, aby následne prevzali zodpovednosť za ich odstránenie z obežnej dráhy potom, ako budú odstavené z prevádzky.

Cieľom misie je iba jeden kus odpadu

Keďže sa jedná o úplne prvý projekt svojho druhu na svete, ambície misie nie sú príliš veľké. Cieľom misie ClearSpace-1 je z obežnej dráhy Zeme odstrániť kus odpadu s názvom Vespa, ktorý bol v zhruba 800 km výške zanechaný ešte v roku 2013. Ide o pozostatok z bývalej rakety, pričom dnes váži zhruba 100 kg.

Po vypustení špeciálnej sondy ClearSpace-1 bude jej úlohou vystopovať odpad Vespa, ktorý následne zachytí štvorica robotických rúk. Po úspešnom zachytení sa s sonda spoločne s odpadom vydá opäť do zemskej atmosféry, kde spoločne s kusom odpadu zhorí.

Samozrejme, ESA chce v podobných projektoch pokračovať aj v budúcnosti, pričom dlhodobou ambíciou je vytvorenie špeciálneho vesmírneho robota, ktorý by bol schopný zachytávať vesmírny odpad a následne by ho bol schopný vystreliť späť do atmosféry, kde by kus odpadu zhorel.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close