Európska únia škodí ľuďom, hovorí Google: Ak vyhovie komisii, pocítime to aj na vyšších cenách
Spoločnosť Google verí, že ďalšie prispôsobovania sa Európskej komisii zrania naše podniky a ovplyvnia užívateľov.
Európska únia v posledných rokoch implementovala veľa zmien, ktoré majú chrániť zákazníka a zabrániť veľkým spoločnostiam, aby zneužívali svoje dominantné postavenie a bránili menším spoločnostiam presadiť sa na trhu. Najznámejšími sú zákony o digitálnych trhoch a digitálnych službách.
Spoločnosť Google, rovnako ako aj ostatné Big Tech spoločnosti, boli týmito zákonmi zasiahnuté najviac, pričom niektoré big tech sa museli prispôsobiť viac, iné menej. Spoločnosť Google nedávno vydala vyjadrenie, v rámci ktorého označuje zákony ako “utláčajúce” a v konečnom dôsledku v “neprospech zákazníka”.
“Zistenia Európskej komisie od nás vyžadujú, aby sme sa ešte viac prispôsobili a vo väčšej miere zmenili spôsob, akým ukazujeme užívateľom výsledky vyhľadávania. Veríme, že tieto zmeny v konečnom dôsledku sťažia ľuďom schopnosť nájsť to, čo v skutočnosti potrebujú. Zároveň veríme, že implementáciou týchto zmien klesne premávka pre európske podniky,” píše Google.
V praxi funguje DMA úplne inak
Tento postup Európskej únie vníma Google ako “pomýlený”. Napríklad po novom nemôže Google užívateľom ukázať výsledky, ktoré by ich zaviedli priamo na portál leteckej spoločnosti. V konečnom dôsledku sa to odzrkadlí na drahších letenkách, pretože letecké spoločnosti teraz budú musieť platiť poplatky prostredníkom, stránkam, ktoré užívateľ uvidí skôr a ktoré budú odkazovať na leteckú spoločnosť. Ide len o jednu zo zmien, ktoré musí Google vykonať na území Európskej únie.
Hoci Google ešte neimplementoval všetky potrebné zmeny, už teraz spoločnosť postrehla, že európske podniky stratili o 30 % premávky. Zároveň aj užívatelia sú frustrovaní, že sa musia spoliehať na nemotorné obchádzanie systému, aby získali tie informácie, ktoré skutočne hľadajú.
Rozhodnutie Európskej komisie otvoriť niektoré platformy Googlu je zároveň dvojsečnou zbraňou. Týka sa to hlavne operačného systému Android a obchodu Google Play.
Neprehliadni
“Európska komisia sa podľa nášho názoru pokúša vytvoriť falošnú ideu voľby medzi otvorenosťou a bezpečnosťou. Priveľkým otvorením našich systémov zároveň dávame užívateľov do vyššieho rizika malvéru a podvodu. V konečnom dôsledku to môže znamenať, že v budúcnosti nebudeme môcť poskytovať vôbec takú otvorenosť, akú poskytujeme dnes,” pokračuje Google.
Pritom platforma Android už vznikala s tým, že bude otvorená nezávislým vývojárom. Spoločnosť Google prirovnáva Android práve k iOSu, platforme, ktorá bola aj na území Európskej únie dlhodobo uzatvorená a hrala sa na svojom piesočku. Donedávna na území EÚ museli vývojári počkať, kým spoločnosť Apple zrecenzuje ich aplikáciu a sama sa rozhodne, či ju pridá do svojho App Store alebo nie. Ešte pred zákonmi DMA a DSA platforma Android dovoľovala nezávislým vývojárom šíriť svoje aplikácie pomocou Obchodu Play.
Platforma Android stále ponúka užívateľom väčšiu mieru slobody, než akákoľvek iná platforma na trhu. Užívatelia majú prístup k 50-krát väčšiemu počtu aplikácií na Androide ako na iOS. Rozhodnutia Európskej komisie ale podľa slov Googlu spoločnosť tlačia k naozaj sofiinej voľbe. Buď si bude musieť Google vybrať, či z Androidu spraví uzavretý model alebo nezabezpečený model.
V konečnom dôsledku utrpí hlavne užívateľ
Rovnako spoločnosť Google vysvetľuje, že ak nebudú mať možnosť účtovať si rozumné poplatky na podporu prebiehajúceho vývoja Androidu a služieb Google Play, potom nemôžu aj naďalej investovať do vývoja otvorenej platformy, ktorá dnes poháňa miliardy smartfónov po celom svete. V konečnom dôsledku teda Google myslí aj na užívateľov, ktorí si nemôžu dovoliť utratiť tisíc eur na najnovší prémiový model.
“Spoločnosť Google koná a bude konať v súlade s rozhodnutiami Európskej komisie. Dnešné zistenia ale naznačujú, že ak situácia bude týmto spôsobom pokračovať aj naďalej, utrpí hlavne európsky zákazník,” uzatvára Google.
Spoločnosť Google dodáva, že Zákon o digitálnych trhoch mal za cieľ regulovať veľké platformy, ako napríklad Google, Meta a Apple, pričom má pomôcť podporiť konkurencieschopnosť menších podnikov a vývojárov. V praxi má však tento zákon úplne opačný vplyv a ubližuje európskym podnikom a spotrebiteľom.
Komentáre