Európska komisia rozhodla, AppStore porušuje zákon DMA: Voči Apple spustila aj ďalšie vyšetrovanie

Spoločnosť Apple sa opäť dostáva do hľadáčika Európskej komisie. Tá vyhodnotila, že AppStore porušuje DMA a spustila nové vyšetrovanie.

Apple musí zákonu o digitálnych trhoch prispôsobiť ďalšiu svoju platformu
Zdroj: Unsplash (Sumudu Mohottige, Christian Lue), Úprava: Vosveteit.sk

Európska komisia informovala spoločnosť Apple o predbežných výsledkoch vyšetrovania, ktoré viedla voči obchodu s aplikáciami AppStore. Rozhodnutie znie, že Apple je v rozpore so Zákonom o digitálnych trhoch.  

Európska komisia vysvetľuje, že AppStore bráni vývojárom aplikácií, aby usmerňovali užívateľom k lacnejším ponukám, napríklad cez ich webovú stránku. Vývojári distribuujúci aplikácie cez AppStore by mali mať možnosť slobodne informovať svojich zákazníkov o lepších ponukách svojich služieb, napríklad ak je predplatné lacnejšie pri kúpe cez ich stránku ako pomocou možností, ktoré ponúka AppStore.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple koná v rozpore so Zákonom o digitálnych trhoch

Spoločnosť Apple má momentálne zavedené tri sady obchodných pravidiel, ktoré upresňujú vzťah medzi spoločnosťou a vývojármi. Európska komisia predbežne zistila, že žiadne z pravidiel nedáva vývojárom slobodu pri usmerňovaní svojich zákazníkov k výhodnejším ponukám.  

App Store_apple
Zdroj: James Yarema on Unsplash

Vývojári napríklad nemôžu v rámci aplikácie informovať o cenách. Zároveň nemôžu propagovať akciové ponuky na alternatívnych distribučných platformách. Apple dovoľuje vývojárom informovať zákazníkov o výhodnejších ponukách jedine prostredníctvom odkazov, no aj tam má Apple zavedených niekoľko ďalších pravidiel.  

Spoločnosť Apple zároveň môže dostať poplatok za to, že užívateľ kúpil produkt cez inú platformu ako AppStore. Európska komisia v tomto prípade zistila, že vyžadované poplatky sú oveľa vyššie, než je “prísne nutné”. Apple totiž vývojárov účtuje za všetko, čo si užívateľ kúpi až sedem dní po tom, ako použil povolený odkaz na inú ponuku v aplikácii.  

Tieto praktiky Applu sú v rozpore so Zákonom o digitálnych trhoch, ktorý presadzuje väčšiu férovosť v online priestore. Veľké Big Tech spoločnosti musia upraviť svoje správanie tak, aby dali menším platformám väčšiu konkurencieschopnosť.  

Spoločnosť Apple bola oboznámená s predbežnými výsledkami vyšetrovania. Apple má teraz možnosť obhajoby tak, že preštuduje dokument, v ktorom stoja závery vyšetrovania a písomne bude reagovať na zistenia. Ak sa ale predbežné výsledky potvrdia, ani jedna z troch sad pravidiel nie je v súlade so Zákonom o digitálnych trhoch. Komisia má následne 12 mesiacov na rozhodnutie.  

Európska komisia začala aj ďalšie vyšetrovanie

Európska komisia zároveň otvorila nové, už v poradí tretie vyšetrovanie voči spoločnosti Apple. Toto vyšetrovanie sa pozrie na to, či Apple skutočne dovoľuje užívateľom bezproblémové inštalovanie obchodov tretích strán. Spoločnosť totiž zaviedla ďalší poplatok, ktorý núti majiteľov obchodov tretích strán a aplikácií tretích strán zaplatiť 50 centov za jednu inštalovanú aplikáciu.  

Apple zároveň nezjednodušila užívateľom inštalovanie alternatívnych obchodov alebo aplikácií. Užívatelia stále musia inštalovať iné aplikácie cez niekoľko nepraktických a zdĺhavých krokov. Európska komisia sa lepšie pozrie na to, či sa tieto kroky môžu považovať za absolútne nevyhnutné a či dodržujú zákon. Ako posledné sa pozrie aj na to, či vývojári nemajú problémy s priamou distribúciou aplikácií na iPhony zo svojho webu alebo do akej miery môžu ponúkať svoje alternatívne obchody s aplikáciami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre