Európska komisia chce od Apple ďalšie zmeny, aby upravili iPhone telefóny. Apple hovorí, že to bude katastrofa
Spoločnosť Apple už začína vnímať rozhodnutia Európskej komisie ako osobné.
Európska únia prijala Zákon o digitálnych trhoch, ktorého cieľom je vyrovnať “hraciu plochu”, čo sa týka rôznych online služieb.
Technologickí giganti ako Microsoft, Google alebo Apple získali dominantnú pozíciu na trhu a túto pozíciu opakovane zneužívajú na to, aby potlačili akúkoľvek konkurenciu. Môžeme to vidieť napríklad na uzatváraní svojej platformy alebo komplikovaním zmeny predvoleného prehliadača.
Všetky big tech spoločnosti boli Zákonom o digitálnych trhoch ovplyvnené na území Európskej únie. Môžeme povedať, že Apple si to odniesla najviac. Ako ale informuje portál 9to5 Mac, EÚ ešte nekončí s platformou iOS. Momentálne žiada, aby iOS vykazoval “efektívnu interoperabilitu” s inými platformami.
Európska komisia publikovala v stredu, 18. decembra, dokument, ktorý popisuje, že spoločnosť Apple musí vývojárom tretích strán poskytnúť prístup k technológiám, ku ktorým má momentálne prístup len Apple.
Apple nie je spokojná
Apple čelí tlaku na otvorenie svojho ekosystému. Dokumenty naznačujú, že by mal uľahčiť párovanie a ovládanie príslušenstva tretích strán, ako sú inteligentné hodinky a slúchadlá, na platforme iOS. Okrem toho by mal povoliť aplikáciám tretích strán bežať na pozadí bez obmedzení. To je v súčasnosti výsada len pre aplikácie od Apple. Zmeny by sa mali dotknúť aj funkcií ako AirPlay a AirDrop. Tie sú momentálne exkluzívne pre zariadenia Apple.
Neprehliadni
Európska komisia určila ako deadline 9. január 2025. Spoločnosť Apple sa k tomuto prípadu vyjadrila cez dokument na svojej stránke. V dokumente technologický gigant kritizuje Európsku komisiu a aj samotný Zákon o digitálnych trhoch. Apple zároveň tvrdí, že celý tento prípad sa už “stáva osobným”. Apple hovorí primárne o tom, koľko práce spoločnosť vynaložila na podporu súkromia užívateľov a ich bezpečia. Toto rozhodnutie spraví iOS zariadenia menej bezpečnými.
Spoločnosť sa na vec pozrela lepšie a ukázalo sa, že najviac žiadostí o prístup k citlivým technológiám spoločnosti cez Zákon o digitálnych trhoch najviac žiadala Meta.
“Ak by spoločnosť Apple udelila tieto požiadavky, Facebook, Instagram a WhatsApp by mohli Mete dovoliť čítať všetky správy užívateľa alebo počúvať všetky hovory na našich zariadeniach. Zároveň by vedela Meta sledovať každú ich aplikáciu, vidieť všetky fotografie, súbory, heslá, udalosti v kalendári a oveľa viac. Ide o dáta, ku ktorým sa ani spoločnosť Apple nerozhodla pristúpiť, aby chránila svojich užívateľov,” píše Apple.
Meta sa vyjadrila, že potrebuje prístup k iOS technológiám, aby priniesla lepší zážitok v rámci vyvíjaných smart okuliarov alebo headsetov Meta Quest. Spoločnosť Apple už ale umožnila týmto zariadeniam interoperabilitu bez špeciálnych povolení.
Otázkou ostáva, či spoločnosť Apple vyhovie Európskej únii alebo nie. Ak by nedokázala do deadlinu naplniť predmety žiadosti, Európska komisia môže spoločnosti udeliť pokutu vo výške až 10% z globálnych ročných predajov.
Apple má s EÚ veľa nevybavených účtov
Ako sme spomenuli na začiatku. Toto nie je prvýkrát, čo sa Apple dostala do problémov s Európskou úniou pre porušenie Zákona o digitálnych trhoch. Príkladom je novembrový prípad, kedy Európska komisia kritizovala a žiadala od Apple nápravu vo veci geoblokovania užívateľov.
Spoločnosť Apple má na viacerých svojich službách odlišné rozhranie pre odlišné krajiny v rámci Európskej únie. Znamená to, že na týchto službách sa môžeš stretnúť len s produktami, ktoré sú dostupné vo verzii služby, ktorú má krajina, v ktorej máš vytvorený Apple účet.
Ďalším prehreškom je, že spoločnosť Apple na týchto platformách umožňuje užívateľom použiť len taký spôsob platby, aký je možný v krajinách, kde registrovali svoj Apple účet. Keďže spoločnosť Apple upravuje rozhranie služieb na základe krajiny, ako užívateľ si nemôžeš prakticky stiahnuť aplikácie alebo iné médiá, ktoré sú voľne dostupné v inej krajine. To ani za predpokladu, že sa priamo v tej krajine nachádzaš. Viac o tom nájdeš v tomto článku.
Komentáre