Europol odhalil online podvod, v ktorom priekupníci predávali neexistujúce masky za milióny €

Europol odhalil podvod, v ktorom sa kriminálnici cheli obohatiť o milióny €. Predávali neexistujúce masky cez podvodnú stránku.

corona_0
Zdroj: europol.europa.eu

Súčasná situácia okolo koronavírus, ktorý spôsobuje COVID-19 je pre mnohé krajiny náročnou výzvou. V podstate nenájdeme jednu krajinu, ktorá by bola na vzniknutú situáciu 100% pripravenou. Platí to obzvlášť v prípade materiálneho vybavenie ako sú rúška a ďalších prístrojov. Práve na tejto nepripravenosti jednotlivých krajín, sa rozhodli niektorí jednotlivci zbohatnúť. Niektorí navýšili ceny svojich produktov niekoľkokrát násobne oproti bežným, a iní zas začali obchodovať s neexistujúcim tovarov.

Neexistujúci tovar za milióny €

„V polovici marca nemecké zdravotnícke orgány uzavreli zmluvu s dvoma predajnými spoločnosťami v Zürichu a Hamburgu, aby obstarali masky v hodnote 15 miliónov EUR. Keďže globálny nedostatok zdravotníckych pomôcok komplikoval bežné obchodné kanály, kupujúci nasledovali nové vedenie v nádeji na zabezpečenie masiek.“ píše sa v  tlačovej správe publikovanej Europolom.

Nemecké organizácie vzhľadom na nedostatok masiek museli siahnuť po netradičných riešeniach v podobe nákupu produktov online. Preto oslovili predajcu, ktorí tvrdil prostredníctvom e-mailovej komunikácie, že má k dispozícii 10-miliónov masiek. Ten okrem iného odkazoval na svojho holandského priekupníka, ktorý potvrdil spomínaný objem tovaru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne spoločnosť tvrdila, že v prvej várke dodá 1,5 milióna masiek výmenou za preddavok v objeme 1,5 milióna €. Kupujúci následne inicioval bankový prevod na írske bankové účty, aby pripravili dodávku a policajný sprievod tovaru, ktorý mal na konci dňa skončiť v Nemecku. Tovar mal byť doručený z írskych skladov. Predávajúci následne informoval kupujúceho tesne pred dátumom doručenia, že finančné prostriedky ešte neobdržali, a že na zabezpečenie tovaru je potrebný núdzový prevod v objeme 880-tisíc € na účet holandského dodávateľa.

Na konci dňa sa ukázalo, že holandská firma skutočne existovala, ale stránka prostredníctvom ktorej komunikoval predajca a kupujúci, bola falošnou. Kriminálnici ju totiž naklonovali a vydávali sa za menovanú firmu. Následne sa začala medzinárodná „naháňačka“ za peniazmi.

„Europol na podporu prípadu v plnej miere využil možnosti, ktoré ponúka jeho finančná spravodajská zložka. Boli zmobilizovaní kľúčoví členovia medziinštitucionálnej siete na vymáhanie majetku v Camden Asset (CARIN) a upozornení súkromní partneri finančného partnerstva medzi verejným a súkromným finančným spravodajstvom (EFIPPP) Europolu. Vďaka varovaniu vyšetrovateľov bola britská banka schopná získať späť celú sumu. Tieto prostriedky boli teraz vrátené do Holandska, a následne boli zmrazené.“

Interpol následne kontaktoval národné ústredie v Dubline a írsku banku, aby rýchlo konali. Hoci sa im podarilo zamraziť prostriedky z prvej platby, tak v prípade druhej, ktorá bola v objeme 880-tisíc €, bolo takmer 500-tisíc zaslaných na ďalšie zahraničné účty. Europol neuvádza jasne neuvádza, či sa podarilo aj tieto všetky prostriedky zmraziť. Aktuálne toto vyšetrovanie viedlo k 2 zatknutiam v Holandsku pričom vyšetrovanie aj naďalej pokračuje.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre