EÚ zakáže Applu, aby obmedzoval cudzie nabíjačky. No pripravuje aj ďalšie opatrenia vrátane zákazu klamlivej reklamy

Európsky parlament schválil návrh smernice, ktorý by zakázal falošné označovanie produktov a zjednodušil ich opravu.

EU nabijaci port
Zdroj: mundissima / Shutterstock.com

Európsky parlament minulý štvrtok schválil návrh smernice, ktorá pomôže zlepšiť označovanie výrobkov, zabezpečí ich dlhšiu životnosť a mala by zastaviť používanie zavádzajúcich označení výrobkov.

Nová smernica získala v rámci zelenej transformácie podporu 544 poslancov, pričom 18 zákonodarcov hlasovalo proti a 17 sa hlasovania zdržalo. Ako uvádza portál Európskeho parlamentu, hlavným cieľom tohto predpisu je pomôcť spotrebiteľom rozhodovať sa ekologicky a motivovať spoločnosti, aby ponúkali trvácnejšie a udržateľnejšie výrobky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Znamená to, že smernica zakáže napríklad používanie všeobecných environmentálnych označení, s ktorými ste sa už určite stretli aj vy. Veľa produktov má označenie ako „šetrný k životnému prostrediu“, „prírodný“, alebo „eko“. Po novom spoločnosti nebudú môcť takýmito štítkami označovať svoje produkty, pokiaľ svoje tvrdenia nedokážu podložiť vierohodnými dôkazmi. Popri tom plánuje parlament zakázať aj používanie označení, ktoré sú založené len na systémoch kompenzácie emisií CO2. Zakážu sa napríklad aj rôzne ekologické označenia, ktoré nehovoria o celom výrobku, ale iba o jeho časti.

Európsky parlament nebojuje len proti nepravdivým ekologickým výrobkom, ale aj produktom, ktoré sa chvália vysokou výdržou, pričom tieto tvrdenie nie sú založené na pravde.

Produkty vydržia dlhšie

Problémom nie sú len produkty, ktoré sa označujú ako eko, pričom od ekologickosti majú na míle ďaleko. Veľa produktov používa aj rôzne špecifické dizajnové prvky, ktoré obmedzujú jeho životnosť alebo vedú k predčasným poruchám. Ak návrh smernice prejde, výrobcovia nebudú môcť životnosť obmedzujúce prvky vo svojich produktoch využívať.

Do tejto problematiky spadá aj snaha spoločností o to, aby sme používali výhradne jej produkty. Po novom by výrobcovia nesmeli obmedzovať funkčnosť výrobku, ak sa používa s náhradnými dielami, alebo príslušenstvom iných spoločností. Do tohto spadá napríklad nabíjačka pre smartfóny. Samozrejme že niekedy sa komplikáciám vyhnúť nedá, no v prípade akýchkoľvek problémov musí výrobca spotrebiteľa informovať o možných komplikáciách. Na základe toho sa budeme môcť lepšie rozhodnúť pre trvácnejší produkt.

Kupujúci musí byť podľa smernice informovaný nielen o možných obmedzeniach, ale aj o možnosti prípadných opráv.

„Výroba spotrebného tovaru, ktorý sa pokazí hneď po skončení záručnej lehoty, už pre priemysel nebude výhodná. Spotrebiteľov bude potrebné informovať o možnostiach opravy a nákladoch na ňu. Na etiketách bude jasne uvedené, ktoré výrobky vydržia dlhšie a výrobcovia, ktorých tovar bude trvácnejší, budú pritom vo výhode,“ vyjadrila sa spravodajkyňa Biljana Borzan po hlasovaní Európskej komisie.

Rada Európskej únie prijala 3. mája vlastný mandát na rokovania. Znamená to, že už čoskoro sa začnú rokovania medzi parlamentom a členskými štátmi. Prijatie smernice považujeme rozhodne za pozitívny krok, no v blízkej budúcnosti bude Európsky parlament ešte rokovať o jej konečnom obsahu a znení s členskými štátmi EÚ. Navrhovaná smernica patrí do prvého balíka predpisov o obehovom hospodárstve. Európsky parlament teda v budúcnosti prinesie aj ďalšie smernice, zameriavajúce sa na trvácnosť spotrebných produktov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre