Spravodajstvo

EÚ prijala legislatívu, ktorá núti hostingové služby promptne reagovať, aby odstránili obsah súvisiaci s terorizmom

Teroristický obsah sa musia hostingové služby v krajinách EÚ odstrániť do 1 hodiny od vydania takejto požiadavky príslušnými orgánmi.

Európska únia sa púšťa do boja proti stále silnejúcemu teroristickému obsahu vyskytujúcemu sa na internete. Od včerajšieho dňa vstúpila do platnosti nová regulácia týkajúca sa poskytovateľov hostingových služieb. Tí budú musieť zo svojich platforiem odstraňovať nahlásený obsah už do 1 hodiny. Zmeny v regulácii sa týkajú všetkých členských krajín Európskej únie. Samotný trest za prípadné porušenie nových regulácií si však môžu členské štáty zvoliť samé, podľa svojho uváženia, informuje portál Neowin.net.

Tvrdý boj proti teroristickému obsahu

Pravidlo odstránenia obsahu do 1 hodiny od jeho nahlásenia sa však nespolieha na bežných ľudí nahlasujúcich obsah napríklad na sociálnych sieťach. Žiadosť o odstránenie obsahu musí byť v tomto prípade odôvodnená a musí obsahovať aj podrobnosti o tom, ako sa môže poskytovateľ voči takémuto nariadeniu ohradiť. Nová smernica ako celok má logicky chrániť slobodu prejavu a právo na informácie zároveň s tým, aby nemohli teroristické organizácie zneužívať internet na nabádanie útokov, cieľov, či nenávisti. Taktiež treba podotknúť, že zo smernice sú vyňaté materiály určené pre vzdelávanie, žurnalistiku a umelecké alebo výskumné účely.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Posledné roky boli na európskej pôde poznačené strašnými teroristickými útokmi. Zábery z útokov v Paríži, Halle alebo Christchurchi jasne pripomínajú, že boj proti terorizmu musí prebiehať online aj offline. Teroristický obsah je najškodlivejší v prvých hodinách po jeho objavení. Okamžité odstránenie teroristického obsahu je kľúčové, aby sa zabránilo teroristom vo využívaní internetu na nábor, podnecovanie útokov, poskytovanie výcviku a oslavovanie svojich zločinov. Dnešná európska bezpečnostná únia sa stáva hmatateľnou realitou,“ uviedol viceprezident Európskej komisie Margaritis Schinas.

Odstránenie obsahu do 1 hodiny však nie je jedinou zmenou, ktorú smernica prináša. Po jej boku budú musieť online platformy aj vnútroštátne orgány jednotlivých členských krajín zverejňovať špeciálne výročné správy. Týkať by sa mali práve odstraňovania teroristického obsahu na internete. Mali by informovať nie len o množstve odstráneného obsahu, ale zároveň by mali informovať o výsledkoch sťažností, odvolaní a o sankciách uvalených na platformy nedodržiavajúce pravidlá.

Členské štáty by mali byť na reguláciu pripravené

Pre členské štáty a hostingové služby nejde logicky o úplnú novinku. Nadobudnutiu účinnosti smernice predchádzali prípravy a workshopy zo strany EÚ, aby sa s novou smernicou vysporiadali nie len členské krajiny ale aj práve poskytovatelia hostingových služieb. Novinkou je aj vytvorenie novej platformy pod záštitou Europolu. Tú môžu jednotlivé členské štáty využívať pri zadávaní nových príkazov, práve pre odstraňovanie teroristického obsahu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close