SpravodajstvoTechnológie

Eset varuje: Slovenským Facebookom sa šíri falošná fotka, je to ransomware Locky vírus

Eset v týchto dňoch informoval prostredníctvom tlačovej správy, že medzi používateľmi aplikácie Facebook Messenger sa začal šíriť škodlivý kód, v podobe vektorového grafického súboru pripomínajúci fotografiu.

Zdroj: tlačová správa Eset

Ak ste zaznamenali podozrivú správu s podobným, či rovnakým obsahom (ako môžete vidieť vyššie) tak vám jednoznačne odporúčame neklikať na neho. Totiž po kliknutí na obrázok budete presmerovaný na stránku pripomínajúcu video portál Youtube, kde vás stránka následne vyzve na prezretie videa. Avšak výsledkom pokusu o jeho prezretie si stiahnete do počítača škodlivý kód, ktorý sa postará o zašifrovanie súborov a za ich odšifrovanie si poriadne zaplatíte.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Este ďalej v tlačovej správe píše ako sa da účinne predísť tomuto škodlivému kódu s prívlastkom „ransomwarom“:

  • Neotvárajte prílohy správ od neznámych adresátov prípadne také, ktoré ste vôbec nečakali.

  • Varujte kolegov na oddeleniach, ktoré najčastejšie dostávajú e-mailové správy z externého prostredia – napríklad personálne a finančné.

  • Pravidelne zálohujte obsah svojho zariadenia. Aj v prípade úspešnej infekcie sa týmto spôsobom budete môcť dostať k svojim dátam. Externý disk alebo iné úložisko však nemôžu byť neustále pripojené k zariadeniu, inak bude jeho obsah tiež zašifrovaný.

  • Pravidelne aktualizujte operačný systém a ostatné programy, ktoré na zariadení používate. Ak stále používate už nepodporovaný operačný systém Windows XP, seriózne zvážte prechod na novšiu verziu Windowsu.

  • Bezpečnostný softvér používajte nie len s najnovšími aktualizáciami ale ideálne aj jeho najnovšiu verziu. Výrobcovia do novších verzií totiž pridávajú mnoho dodatočných bezpečnostných funkcií. Napríklad najnovšia verzia bezpečnostných riešení pre domácnosti od spoločnosti ESET obsahuje Ochranu pred ransomwarom, ktorá monitoruje samotné správanie aplikácií a procesov bežiacich na zariadení a prichádza do hry v prípade, že zlyhajú všetky ďalšie bezpečnostné vrstvy ESET riešenia. Ak používate bezpečnostný softvér od ESETu, majte zapnutý ESET LiveGrid. Na škodlivý kód dokáže reagovať skôr, než najnovšia vírusová databáza.“

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close