ESA predstavila nové „vesmírne tehly“. Budú domovy astronautov na Mesiaci postavené z lega?
Európska vesmírna agentúra vytvorila z umelého regolitu tehly, ktoré sa podobajú na známu stavebnicu LEGO.
Americká vesmírna agentúra NASA plánuje v rámci programu Artemis vybudovať prvú lunárnu základňu na Mesiaci, v ktorej by astronauti dlhodobo žili rovnako, ako teraz na vesmírnej stanici.
Vesmírna základňa na Mesiaci má byť testom, či dokážu ľudia prežiť aj v nehostinnom prostredí ďalej od Zeme, kde by sa spoliehali z veľkej miery sami na seba. Zároveň má ísť o odrazový mostík na Mars, kde by astronauti už museli vedieť, ako prežiť bez toho, aby mali pomoc zo Zeme.
Na programe Artemis sa podieľajú aj partneri NASA, okrem iného aj Európska vesmírna agentúra, ESA. V rámci novej štúdie ESA skúmala, z čoho by sa mala prvá lunárna základňa skladať. Výskumníci pracujú s materiálmi, ktoré možno nájsť priamo na Mesiaci a v rámci svojej práce vytvorili pomocou prachu z meteoritu a 3D tlačiarne “vesmírne tehly”. Stavebný materiál budúcnosti je inšpirovaný LEGO skladačkou.
Lunárna základňa z LEGA
Výskumníci pracujú pri vytváraní vesmírnych stavebných materiálov s tým, čo ponúka konkrétne vesmírne teleso, teda zatiaľ buď Mesiac alebo Mars. Myšlienka je, že použitím takzvaných “in-situ” (na mieste) materiálov sa ušetria obrovské peniaze, ktoré by museli vesmírne agentúry minúť na prepravu stavebného materiálu do vesmíru.
“Povrch Mesiaca je pokrytý vrstvou horniny a minerálov. Tento materiál nazývame lunárny regolit a mohli by sme ho využiť na výrobu vesmírnych tehál. Jediný problém je, že nemáme dostatok regolitu na Zemi, aby sme s ním mohli experimentovať,” vysvetľujú výskumníci z Európskej vesmírnej agentúry.
V rámci štúdie ale vedci vytvorili svoju vlastnú verziu lunárneho regolitu. To dokázali tak, že zomleli 4,5-miliárd rokov starý meteorit. Následne prach použili ako materiál do 3D tlačiarne. Pomocou nej vytlačili tehly, ktoré pripomínajú známe LEGO kocky.
Neprehliadni
LEGO tehly do seba zapadajú rovnako, ako diely populárnej stavebnice, no sú o niečo drsnejšie. S pomocou LEGO tehál sa vedci učili prostredníctvom hry, rovnako ako deti.
“Modulárny stavebný materiál, ako napríklad LEGO, podporuje kreativitu a dovoľuje otestovať nové nápady jednoducho a rýchlo. Nikto ešte na povrchu Mesiaca nič nevybudoval, čiže v tomto prípade bolo naozaj vhodné, že sme mali možnosť rýchlo otestovať rôzne typy budov a stavebných postupov,” tvrdí Aidan Cowley, vedec z ESA.
Vedci sa priznávajú, že niekedy naozaj skúmajú nápady aj pomocou LEGO stavebnice. To sa netýka len projektov lunárnej základne, ale aj iných komplexných inžinierskych projektov.
Infraštruktúra na Mesiaci
Vybudovanie prvej lunárnej základne je ešte roky vzdialené. Už teraz ale NASA a partneri rozmýšľajú, akú infraštruktúru budú astronauti na našej prirodzenej družici potrebovať. Ak všetko pôjde podľa plánu, ako prvé by mali astronauti najskôr pristáť na povrchu Mesiaca, neďaleko južného pólu. Až potom budú vesmírne agentúry pracovať na položení základov lunárnej základne.
K tomu sa ale NASA pozerá aj po koncepte lunárnej železnice, ktorá by pomohla astronautom prepravovať materiál z jedného dôležitého miesta na druhé. Koncept železnice spadá pod väčší projekt LunA-10, ktorého cieľom je práve vybudovanie podpornej infraštruktúry pre prvú mesačnú základňu.
Na lunárnej železnici pracuje spoločnosť Northrop Grumman, ktorá je zároveň prvou, ktorá prezradila svoju úlohu na projekte LunA-10. Spoločnosť sa vyjadrila, že rovnako ako prvé železnice na divokom západe v 19. storočí, aj lunárna železnica má pomôcť naštartovať ekonomický vývoj na povrchu Mesiaca.
Odrazový mostík na Mars
Hoci spoločnosť hovorí ako by mohla železnica vyzerať, projekt sa nachádza vo veľmi rannej fáze vývoja. V prvých krokoch sa lepšie pozrie na zdroje, ktoré by sa vyžadovali pre výstavbu železnice na Mesiaci. Spoločnosť identifikuje technologické a logistické riziká, pričom odhadne aj celkovú cenu na výstavbu tak monumentálneho projektu. Starostlivé zhodnotenie možností a technologických limitácií projektu bude kľúčové pred presunutím sa do ďalšej fázy.
Ak sa však výstavba železnice na Mesiaci podarí, z našej prirodzenej družice by sa mohol stať ideálny odrazový mostík na Mars. Vesmírne rakety by sa mohli na Mesiaci zastaviť, doplniť palivo a oveľa jednoduchšie by sa im potom štartovalo zo šestinovej gravitácie Mesiaca.
Komentáre