AppleSpravodajstvo

Epic Games sa ide súdiť s Apple. Kto z nich podľa Vás ťahá za kratší koniec?

Epic Games hovorí, že Apple využíva svoj monopol

Krátko po tom, ako spoločnosť Epic Games, ktorá prevádzkuje jednu z najpopulárnejších hier na svete, Fortnite, bola „vykopnutá“ z obchodu App Store, za ktorým stojí Apple, oznamuje, že sa ide s americkým gigantom súdiť.

Za všetkým stoja peniaze,…

Dôvodom odstránenia hry z obchodu je porušenie pravidiel obchodu App Store. Konkrétne spoločnosť mala porušiť pravidlá, ktoré sa dotýkajú takzvaných „In-App Purchase“, teda nákupov v rozhraní hry. Spoločnosť tieto zmeny dotýkajúce sa nového spôsobu nakupovania ohlásila prostredníctvom tlačovej správy. Okrem iného ponúkla používateľom 20% zľavy. Samozrejme tieto novo oznámené zmeny spolu s aktualizáciou aplikácie zo strany Epic Games, nezostali zo strany spoločnosti Apple bez povšimnutia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Dnes predstavujeme aj nový spôsob platby pre iOS a Android: Epic direct payment. Ak sa rozhodnete používať priame platby spoločnosti Epic, ušetríte až 20%, pretože spoločnosť Epic vám poskytne úspory na spracovaní platieb.“

Priame platby_Epic Games_fortnite
Zdroj: Epic Games

Práve spôsob nakupovania prostredníctvom priamym platieb je bodom sporu. Pravidlá obchodu Apple Store totiž tento spôsob platieb výslovne zakazujú. Platby v aplikáciách totiž musia fyzicky prebiehať prostredníctvom App Store platobného systému. Samozrejme, nejde len o samotný spôsob priebehu platieb, ale aj o to, že Apple si z týchto platieb strháva 30% poplatok.  Inými slovami, Apple chce mať všetko pod svojou kontrolou.

Epic Games sa bráni

Spoločnosť Epic Store sa v dôsledku akcie spoločnosti Apple rozhodla podať trestné oznámenie voči Apple. Oznámila to prostredníctvom sociálnej siete Twitter.

Spoločnosť Epic Games argumentuje tým, že Apple vytvára pre vývojárov aplikácií a hier bariéry spojené so šírením ich obsahu na iOS platforme. Odôvodňuje to tým, že iOS je tak uzavretým systémom, že neexistuje žiaden ďalší obchod s aplikáciami, pomocou ktorého by mohol byť šírený obsah, a preto prostredníctvom svojich podmienok vytvára pravidlá, ktoré vývojár musí jednoducho akceptovať, ak chce fungovať na ich platforme.

„…Apple pri distribúcii aplikácií v systéme iOS prostredníctvom svojej kontroly nad systémom a prostredníctvom množstva nezákonných zmluvných obmedzení, núti vývojárov aplikácií, aby akceptovali ich podmienky. Apple zároveň bráni používateľom iOS sťahovať akékoľvek aplikácie z iného zdroja, ako je vlastný obchodný, App Store. Výsledkom je, že vývojárom tak bráni v predaji alebo distribúcii aplikácií pre iOS, pokiaľ nepoužívajú App Store spoločnosti Apple… Napríklad Apple ako jediný distribútor aplikácií pre iOS zbiera peniaze pri každom nákupe aplikácie od iOS používateľa, pričom prevedie iba 70% tejto platby vývojárovi aplikácie a ponechá si zvyšných 30% ako daň pre seba.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close