Emotikony a emoji nie sú to isté: Aký je medzi nimi rozdiel? Toto ste pravdepodobne nevedeli!

Pojmy emotikon a emoji neznamenajú to isté. Aký je medzi nimi rozdiel a prečo na pomenovanie smajlíkov potrebujeme dva pojmy?

emoji a ich vyznam
Zdroj: Unsplash (Markus Winkler)

Názov článku môže pri prvotnom prečítaní zaraziť. Emoji a emotikony nie sú to isté? Tieto pojmy sa veľmi často zamieňajú a preto je logické, že málokto aj vie, čo daný pojem zastupuje. Na tému upozornil web makeuseof.com.

Lepšie vyjadrovanie emócií

S príchodom textových správ sa z dennej komunikácie vytratilo zdieľanie emócií, ktoré človek prejavuje pri komunikácii z očí do očí. Rôzne správy majú ale viacero významov na základe toho, ako ich povieme. V e-mailovej komunikácii preto mohlo veľmi ľahko dôjsť k neželanému nedorozumeniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobná situácia stála aj za vznikom prvých emotikonov. V roku 1982 sa na univerzite Carnegie Mellon rozposlal e-mail, ktorý mal mať vtipný charakter a týkal sa požiara vo výťahu. Správa ale vyvolala doslova paniku, na čo reagoval Scott Fahlman tým, že vydal nepísané pravidlo. Ak má byť správa vtipného charakteru, tak sa na jej koniec pridá : – ), ak je ale správa vážna, tak sa na jej koniec pridá : – (.

A tak vznikli emotikony. Emotikony sú preto kombináciou rôznych znakov na klávesnici, ktoré vytvoria akúsi ľudskú emóciu. Tieto tváre sú zväčša otočené nabok, no existujú aj emotikony, ktoré sú k čitateľovi otočené priamo.

emotikony
Zdroj: makeuseof.com

Čo je potom emoji?

Emoji sú už dnes známe smajlíky, čiže ide o použitie istej formy obrázku alebo piktogramu. Ich používanie je každým rokom čoraz viac populárne, na čo reagujú aj developeri pridávaním nových emoji.

facebook nove emoji_uvodny
Zdroj: Emojipedia.org, vosveteit.sk (koláž)

Ich pridávanie a používanie sa za tie roky mimoriadne uľahčilo. Dnes si v chatovej aplikácii jednoducho otvoríme zoznam emoji a vyberieme si taký, aký sa nám páči. V minulosti si ale ľudia museli pamätať kód, prípadne kombináciu znakov na vytvorenie daného emoji. Tieto emoji podliehajú Unicode, jednotnému štandardu dekódovania. Zaslaním konkrétnej kombinácie znakov Unicode rozlúšti, o aké emoji ide a následne zobrazí daný obrázok. Princíp je aj dnes rovnaký, no kombinácie znakov si už nemusíme pamätať.

Aj preto sa môže stať, že na staršom zariadení používateľ neuvidí konkrétny obrázok, ale iba spleť nerozoznateľných znakov. Ide o to, že tento systém nebol aktualizovaný a nepodporuje zobrazenie daného emoji. Podobný prípad platí aj v prípade iOSAndroidu. Každý operačný systém má svoju nadstavbu a emoji na ňom vyzerajú inak, prípadne vie byť rozdiel aj v ponuke samotných emoji.

Nahradenie emotikonov

Dnes ak sa človek pokúsi o napísanie emotikonu, tak mu to systém automaticky prevedie na emoji. Takúto premenu zaviedol v roku 1999 Shigetaka Kurita, japonský grafický dizajnér pracujúci pre mobilného operátora. Prvým emoji v takejto premene bol znak srdca.

Od roku 2010 tu už máme práve spomínaný Unicode, ktorý uľahčil premenu emotikonov na emoji a aj ich samotné posielanie.

A ako ste na tom vy s používaním emoji? Podeľte sa so svojim názorom dolu v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre