Spravodajstvo

Elon Musk Ukrajine nedodáva len internet, ale aj ďalšiu kľúčovú technológiu, za ktorú mu teraz ďakuje podpredseda vlády

Mykhailo Fedorov poďakoval cez Twitter Elonovi Muskovi za technológiu Tesla Powerwall, ktorá im nesmierne pomáha.

Len málokto očakával, že keď Rusko napadlo Ukrajinu, tak Putinov režim bude ničiť okrem vojenských cieľov aj civilné. Mnohé mesta boli takmer celé zrovnané so zemou vrátane kľúčovej infraštruktúry.

Mykhailo Fedorov potom, ako Rusko začalo ničiť všetko, čo im prišlo do cesty, požiadal svet o pomoc vrátane najbohatšieho muža svete, Elona Muska. Ten krátko potom, ako začala ruská invázia naprieč Ukrajinou, sprístupnil nášmu východnému susedovi službu Starlinkposlal Ukrajincom prvé terminály, aby sa mohli pripojiť k internetu. Musk okrem iného prezradil, že ich služba čelila aj ruským hackerom, ktorí boli ale neúspešní.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V súčasnosti nájdeme naprieč krajinou stovky terminálov, ktoré slúžia Ukrajincom. Ešte začiatkom mája Fedorov uviedol, že približne 150-tisíc ľudí denne využíva internet Starlink. Rovnako vyzdvihol, že pomocou technológie spoločnosti SpaceX, obnovenie internetu v oblastiach, kde bola zničená infraštruktúra, trvá nie mesiace, ale dni.

Musk okrem internetu poskytuje Ukrajincom ďalšiu technológiu, ktorá im pomáha

Nejde ale o jedinú technológiu, ktorú Musk poskytol Ukrajine. Fedorov rovnako uviedol, že Musk ponúkol aj batériovú technológiu Tesla Powerwall, ktorá zásobuje nemocnice energiou.

Najnovšie Fedorov prostredníctvom sociálnej siete oznámil, že technológiu využívajú aj v meste Borodyianka, ktoré sa nachádza v kyjevskom regióne. Aj v tomto prípade zásobuje energiou miestnu nemocnicu.

„Toto je foto z Borodyanka, malého mesta v kyjevskom regióne, ktoré bolo vymazané ruskými bombami. Znovuvybudovanie mesta je v aktívnej fáze. Nemocnica počas výpadkov bude zásobovaná energiou zo staníc Tesla Powerwall. @elonmusk, vaše technologické riešenie pomáha Ukrajine.“, píše podpredseda ukrajinskej vlády a minister pre digitálnu transformáciu v príspevku nižšie.

Mimochodom, v súvislosti s internetovým pripojením obyvateľov Ukrajiny nedávno vyplávalo na povrch, že Rusi v oblastiach, ktoré okupujú a ovládajú, sa snažia presmerovať internet cez ruských poskytovateľov internetu. Podľa všetkého Rusom ide o to, aby mali kontrolu nad tým, ku akým informáciám môžu miestni obyvatelia pristupovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close