Spravodajstvo

Elon Musk reaguje na vyhrážky Ruska, že satelity Starlink sa môžu stať „legitímnym“ vojenským cieľom

Elon Musk sa vyjadril k vyhrážkam Konstantina Vorontsova, ktorý uviedol, že „kvázi“ civilné satelity, sa môžu stať legitímnym cieľom ruskej armády.

Minulý týždeň vysoký ruský diplomat počas stretnutia pracovnej skupiny OSN venujúcej sa znižovaniu vesmírnych hrozieb vyvolal napätie. Dôvodom bolo jeho vyjadrenie, ktoré sa dotýka civilných satelitov, ktoré krúžia na orbite Zeme.

Konstantin Vorontsov vyhlásil, že „kvázi“ civilné satelity sú využívané aj na vojenské ciele, čo môže viesť k ich zostreleniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Radi by sme zdôraznili mimoriadne nebezpečný trend, ktorý presahuje rámec neškodného využívania kozmických technológií a ukázal sa počas udalostí na Ukrajine. Konkrétne ide o to, že Spojené štáty a ich spojenci využívajú prvky civilnej vrátane komerčnej infraštruktúry vo vesmíre na vojenské účely. Zdá sa, že naši kolegovia si neuvedomujú, že takéto akcie v skutočnosti predstavujú nepriamu účasť na vojenských konfliktoch. Kvázi-civilná infraštruktúra sa môže stať legitímnym cieľom odvety.“, uviedol zástupca Kremľa.

Slová vyššie priliali olej do ohňa. Zostrelenie satelitov by mohlo viesť ku vzniku takého množstva vesmírneho odpadu, ktorý by nás mohol potenciálne aj „uväzniť“ na Zemi. Nehovor viac o škodách na ďalšej infraštruktúre, ktoré by vznikli v dôsledku odpadu, ktorý by krúžil obrovskými rýchlosťami po orbite našej planéty.

Elon Musk reaguje na vyhrážky Ruska

Spoločnosť Starlink v súčasnosti prevádzkuje na orbite našej planéty takmer 2 300 satelitov, pričom nimi pokrýva už všetky kontinenty vrátane Antarktídy.

V nadväznosti na ruské vyhrážky Elon Musk na sociálnej sieti prízvukoval, že satelity Starlink sú určené výlučne na mierové použitie. V príspevku nižšie konkrétne povedal:

„Starlink je určený len na mierové použitie“

V súvislosti s touto témou rovnako treba uviesť, že Musk v minulosti povedal, že jeho spoločnosť by dokázala na obežnú dráhu našej planéty vypúšťať satelity rýchlejšie, ako by ich Rusi dokázali zostreľovať.

Pre tých, ktorí nevedia, tak potom ako Rusko napadlo Ukrajinu, tak Kremeľ vo veľkej miere poškodil i širokopásmové siete v dôsledku čoho, časť miestnych obyvateľov a úradov zostali bez prístupu k internetu. Musk ale podal Ukrajincom pomocnú ruku a sprístupnil im technológiu Starlink a zároveň Ukrajincom poskytol tisíce terminálov, aby zostali online. Tie dnes pomáhajú nielen miestnym obyvateľov, ale aj úradom pri operáciách proti okupantom.

Tento krok zo strany Elona Muska kritizoval v minulosti aj Rogozin, ex-šéf ruskej vesmírnej agentúry. Dokonca sa Rusi pokúsili aj neúspešne hacknúť Starlink.

Záverom je potrebné poznamenať, že nateraz nevieme povedať, či sa nakoniec Rusi rozhodnú fyzicky zničiť civilné satelity alebo nie. Tento krok by ale mal s veľkou pravdepodobnosť ďalekosiahlejšie dopady, ako by bolo „len“ ovplyvnenie vojny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close