SpravodajstvoVeda a výskum

Elon Musk pripravuje prvých potenciálnych prieskumníkov Marsu na to najhoršie. Prezradil, ako to môže skončiť!

Bude to dlhá a nekomfortná cesta s otáznym koncom.

Pre mnohých je Mars len „pustou planétou“ plnou piesku, či kameňov. Pre ďalších ide však o fascinujúcu planétu, ktorá by mohla byť v budúcnosti potenciálne našim druhým domovom. Aby sa tak stalo, usiluje sa o to aj Elon Musk, ktorý v minulosti povedal, že jeho snom je, aby sa podarilo kolonizovať Mars ešte počas jeho života.

Rovnako hovoril  o tom, že teoreticky do roku 2050, by mohlo na Marse vzniknúť mesto približne s 1-miliónom obyvateľov. V minulosti tiež spomínal aj možnú formu vládnutia, ktorá by mohla byť na červenej planéte prítomná. Mimochodom, mnohí jeho návrh v súvislosti s možnou formou vládnutia, spochybňovali. Tak, či onak, prví ľudskí dobyvatelia planéty Mars, to nebudú mať ľahké.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pôjde o nebezpečnú cestu, ktorá môže mať fatálne následky

Portál cnet najnovšie poukazuje na slová Elona Muska, ktorý hovorí o možných rizikách prvých prieskumníkov tejto planéty. Musk počas rozhovoru naznačil, že pôjde o dobrodružstvo, ktoré môže mať aj fatálne následky nezlučiteľné so životom.

„Vieš, je to nebezpečné, môže to byť nekomfortné, je to dlhá cesta, možno sa nevrátiš, možno to ani neprežiješ. Je to však úžasné dobrodružstvo a bude to úžasný zážitok.“ povedal Elon Musk v súvislosti s cestou na červenú planétu.

V rámci samotného rozhovoru sa Elon Musk rovnako vyjadril, že Mars nemá byť pre bohatých únikom zo Zeme. Len pre zaujímavosť, Elon Musk verí, že po povrchu planéty Mars by sme sa ľudskou nohou mohli teoreticky poprechádzať už v roku 2026.

Nie každý si myslí, že kolonizácia Marsu dáva zmysel

Rovnako nám nedovolí nespomenúť, že mnoho expertov, napríklad Bill Nye, hovorí o osídlení Marsu, ako o plánoch, ktoré nedávajú väčší zmysel.

„Naozaj by som sa rád pozrel do vesmíru. Žiť však na planéte, kde nemôžeme vyjsť vonku na vzduch však neznie lákavo,“ vyjadril sa Nye v roku 2019.

Faktom je, že Mars ako taký je nehostinnou planétou, kde by ste dýchateľný kyslík hľadali márne. V súčasnosti musí byť dopravený na planétu zo Zeme, čo je ako nákladné, tak aj nekomfortné. Druhým dychom však treba dodať, že v rámci misie Perseverance sa podarilo z atmosféry planéty extrahovať v priebehu 4 hodín dostatok kyslíka, ktorý by stačil približne na 10-minút pre jedného kozmonauta. Samozrejme, je to zatiaľ málo, ale ide o prvé pokusy tohto druhu v atmosfére inej planéty. Vedcom sa to podarilo prostredníctvom zariadenia MOXIE, ktoré fungujé tak, že oddeľuje atómy kyslíka od molekúl oxidu uhličitého, ktoré sú tvorené jedným atómom uhlíka a dvoma atómami kyslíka.

Len pre zaujímavosť, v súčasnosti je nepravdepodobné, že by sa nám v dohľadnej budúcnosti niekoľkých desiatok, prípadne stoviek rokov, podarilo teraformovať planétu. Aktuálne najrealistickejšou formou, ako by sme mohli žiť na Marse, je pod špeciálnymi kupolami, prípadne v moduloch vesmírnych lodí. Tie by však museli byť natoľko odolné, aby dokázali odolať lokálnym podmienkam vrátane radiácie, ktoré je výrazne vyššou, ako na zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close