SpravodajstvoVesmír

Elon Musk odpovedá na ruské vyhrážky dotýkajúce sa Medzinárodnej vesmírnej stanice

Elon Musk reagoval na vyhrážky Putinovho vesmírneho šéfa, ktorý naznačil, že po deorbitácii ISS, by časť stanice mohla spadnúť na USA, či Európu.

Napätá situácia na Ukrajina prinútila svetové mocnosti konať, aby zastavili agresiu voči Rusku. To je aj jeden z dôvodov, prečo európske a americké úrady oznámili prísne sankcie, ktoré hýbu ruskou ekonomikou.

Krátko na to, ako Biden oznámil sankcie, objavil sa komentár od Rogozina, ktorý riadi ruskú vesmírnu agentúru, Roskozmos. Podľa neho v dôsledku sankcií a ukončenia spolupráce medzi krajinami, môže ISS spadnúť na územie Spojených štátov alebo Európy, píše portál TheSun.com, ktorý upozorňuje na tému.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rogozin konkrétne uviedol:

„Ak zablokujete spoluprácu s nami, kto zachráni ISS pred nekontrolovaným deorbitom a pádom na územie Spojených štátov a Európy?“ uviedol Rogozin.

Elon Musk v reakcii na slová Rogizina odpovedal neskôr logom spoločnosti SpaceX.

Rogozin ďalej uviedol, že ISS lieta ešte nad Indiou, ale aj Čínou, nie však nad Ruskom. Potom dodal, že riziká spojené s ukončením spolupráce neponesú oni, ale krajiny, nad ktorými lieta Medzinárodná vesmírna stanica.

Medzitým Musk odpovedal na prosbu predpredsedu Ukrajiny, ktorý požiadal magnáta, aby im pomohol so satelitným prístupom na internet.

Musk v sobotu oznámil, že Starlink bol aktivovaný na Ukrajine potom, čo ruská invázia narušila riadny chod internetu v krajine. Rovnako uviedol, že posiela na Ukrajinu terminály, prostredníctvom ktorých sa je možné pripojiť k internetu. Tie medzičasom už dorazili.

Rusko je kľúčovou súčasťou 15-národného partnerstva, ktoré udržiava ISS na obežnej dráhe Zeme 23 rokov, ale vzťahy sú na historickom minime kvôli rozhodnutiu Ruska napadnúť Ukrajinu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close