SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Elon Musk odkryl detaily o vízii kolonizácie Marsu. Jeho predstava znie šialene

Elon Musk verí, že ak pôjde všetko podľa plánov, tak do roku 2050 by boli teoreticky schopní na Mars dopraviť do 1 milióna ľudí.

Meno Elona Muska je bezpochyby známe pre väčšinu z nás. Ide o vizionára, ktorý stojí na čele spoločností ako sú Tesla, SpaceX a ďalších. Jeho najnovšie vyjadrenia zaujali viacero médií. Pár dní dozadu na sociálnej sieti Twitter odkryl víziu, v ktorej prezrádza, že do roku 2050 by mohlo na Marse teoreticky vzniknúť mesto s 1 miliónom obyvateľov.

Musk hovorí o tom, že by chceli vybudovať 1000 rakiet v priebehu nasledujúcich 10 rokov, ktoré by boli schopné opakovaných letov  s možnosťou dopravenia  až 100 tisíc pasažierov (pozn. redakcie: pri jednom lete všetkých rakiet súčasne) alebo s  dostatkom výkonu na to, aby mohli dopraviť na povrch Marsu potrebné materiály, vybavenie, jedlo, vodu a podobne. V pláne má  pritom vykonať v priemere 3 lety denne.

Musk zároveň pri tomto pláne chce  využiť „orbitálne okno“, kedy pozícia Zeme a Marsu je na to najvhodnejšia. Toto obdobie však nie je tak častým, ako by sme si mohli myslieť na prvé počutie, vyskytuje sa totiž len raz za každých 26 mesiacov a trvá približne 30 dní. Preto vízia Muska je vyniesť na obežnú dráhu Zeme 1000 lodí v tom najvhodnejšom čase a poslať ich smerom k Marsu, kedy je vzdialenosť medzi planétami najmenšia.

 

Musk zároveň reagoval aj na to, ako by boli ľudia na tieto lety vyberaní. V podstate povedal, že bude môcť ísť každý, aj ten kto nemá peniaze. Dôvodom je, že vzniknutý dlh bude následne splácať robotov na červenej planéte, ktorej tam bude dostatok vzhľadom na potrebu vybudovania novej civilizácie.

„Musí to byť tak, aby ktokoľvek mohol ísť, ak chce, s pôžičkami dostupnými pre tých, ktorí nemajú peniaze.“

https://twitter.com/elonmusk/status/1217991853615677440

Odvážne plány Muska narážajú však na viacero prekážok. Spoločnosť v súčasnosti len buduje rakety určené na dosiahnutie orbitálnej dráhy Zeme spolu s ľudskou posádkou, ktoré by mali životnosť 20 až 30 rokov. Len pre zaujímavosť, pár dní dozadu spoločnosť úspešne otestovala záchranný modul rakety Crew Dragon. Ako to prebiehali, si môžete pozrieť nižšie vo videu.

V každom prípade je zaujímavé sledovať myšlienkové pochody Elona Muska. Kto vie či sa mu to podarí, ale na druhej strane treba povedať, kto nemá ambiciózne ciele, tak to ďaleko nedotiahne. Mimochodom, už o tri mesiace by spoločnosť SpaceX mohla začať s aktívnym testovaním rakety Starship, ktorá by mala zohrať kľúčovú úlohu v jeho plánoch.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close