Elon Musk odkryl, čo stálo za explóziou vesmírnej lode Starship SN10. Dalo sa explózii predísť?

Hoci sa s vesmírnou loďou Starship SN10 podarilo pristáť, tak aj napriek tomu krátko na to explodovala.

Starship SN10_Explozia (1)
Zdroj: YouTube (NASASpaceflight)

Niekoľko dní dozadu sme mohli byť svedkami impozantného letu vesmírnej lode Starship SN10, s ktorou sa podarilo okrem iného úspešne aj pristáť. Išlo o veľký úspech vzhľadom na dva predošlé lety, ktoré skončili okamžitým výbuchom po kontakte so zemou. Tentokrát to vyzeralo na šťastný koniec. S loďou sa totiž podarilo úspešne pristáť, avšak čo nasledovalo po niekoľkých desiatkach minút, nečakal nikto. Vesmírna loď sa nahla a následne po krátkej chvíli explodovala a rozletela sa do okolia. Samotný incident si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Elon Musk prezradil, čo sa pokazilo

Po niekoľko dňovom odmlčaní, Elon Musk v reakcii na jedného z jeho sledovateľov na sociálnej siett Twitter prezradil, kde bola chyba. Na tému upozorňuje portál engadget.com.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako môžete v statuse nižšie čítať, tak problém spočíval v tom, že motor SN10 mal nízky ťah pravdepodobne kvôli čiastočnému príjmu hélia z palivovej nádrže v kombinácii s  prudkým pristátím (10m/s), ktoré spôsobilo zlomenie nôh a poškodenie konštrukcie. Kombinácia týchto faktorov následne spôsobila explóziu vesmírnej lode.

Crhis Bergin z NASA Spaceflight neskôr tweetol, že ide o „ošemetnú situáciu“ vzhľadom to, že k pridaniu hélia k nádrži CH4 došlo, aby sa zabránilo tomu, čo spôsobilo výbuch vesmírnej lode SN8. Musk v reakcii na tento tweet uviedol, že ide o dobrú poznámku. Ďalej dodal, že v čase schvaľovania to však znelo ako dobrý nápad. 

Vesmírna loď SpaceX je ťažká nosná raketa vyvinutá na prepravu nákladu a ľudských cestujúcich na obežnú dráhu Zeme a ďalej. Musk verí, že pomocou tejto vesmírnej lode dopraví prvých ľudí na Mars a to už do roku 2026. Treba však dodať, že výbuch SN10 nespomalí testovacie úsilie spoločnosti – v skutočnosti SpaceX len nedávno uviedla prototyp SN11 do svojho zariadenia v Boca Chica, pričom spoločnosť už začala s prípravami na štvrtý testovací let vo vysokej nadmorskej výške.

Len pre zaujímavosť, prvý orbitálny let tejto vesmírne lode je naplánovaný ku koncu roka a na rok 2023 je naplánovaný prvý komerčný let okolo Mesiaca.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre