Spravodajstvo

Elon Musk kritizuje návrh, ktorým by malo dôjsť ku extra zdaneniu miliardárov. Hovorí, že pre svoje peniaze, má iné plány!

Generálny riaditeľ SpaceX už dlho zastáva názor, že to najlepšie, čo môže ľudstvo dosiahnuť, je zriadiť základne na iných planétach, najmä na Marse.

Elon Musk okrem toho, že je riaditeľom spoločnosti Tesla a SpaceX, tak je zároveň, nie jedným z najbohatších ľudí na svete, ale je najbohatším človekom, akého na planéte aktuálne nájdeme. Nie je preto divu, že Musk začiatkom tohto týždňa kritizoval plány zákonodarcov, ktorí chcú zdaniť miliardárov ďalšou daňou.

Elon Musk chce svoje peniaze využiť za iným účelom, ako sú „dane“

Elon Musk, samozrejme, tento návrh ostro kritizoval pričom uviedol, že on má pre svoje peniaze iné plány, ako ich odviesť štátu na daniach. Ide konkrétne o cieľ spraviť z ľudstva medziplanetárny druh, upozorňuje portál futurism.com.

„Mojim plánom je použiť peniaze na to, aby som dostal ľudí na Mars a zachoval svetlo vedomia“, uviedol Musk na sociálnej sieti.

Súkromný majetok Elona Muska v súčasnosti dosahuje necelých 300 miliárd dolárov. Ide o tak veľký balík peňazí, ktorý si nielen mnohí z nás nevedia predstaviť, ale ani stredne veľké štáty, ktorým by stačil na niekoľko rokov bezstarostného fungovania. No napriek tomu, väčšina jeho majetku je viazaná v akciách.  Musk ďalej argumentuje tým, že zdanenie bohatých neprinesie štátom tak významný balík peňazí, ktorý by ich „vytrhol“ z dlhov. Minimálne to platí v prípade USA.

„Národný dlh USA je ~ 28 900 miliárd $ alebo ~ 229 000 $ na daňového poplatníka,“ argumentoval Musk v stredu na Twitteri. „Dokonca aj 100-percentné zdanenie všetkých ‚miliardárov‘ by na tomto čísle urobilo len malý zlom, takže zvyšok musí pochádzať od širokej verejnosti. Toto je základná matematika.“

Musk zarába nemalé peniaze na kontraktoch so štátom

Paradoxom však zostáva, že hoci nechce odvádzať vyššie dane, tak vo veľkej miere sa na jeho finančné úspechy skladajú aj daňoví poplatníci. Dôvodom sú kontrakty so štátom a jeho organizáciami. Napríklad, NASA nedávno podpísala zmluvu so spoločnosťou SpaceX vo výške 2,9 miliardy dolárov, ktoré majú byť vyplatené spoločnosti v priebehu nasledujúcich rokov. Samozrejme, kontrakt ako taký nie je „zadarmo“, SpaceX musí vybudovať lunárny pristávací modul. 

Muskov čistý majetok sa tento týždeň okrem iného zvýšil o viac ako 36 miliárd dolárov. Len 6 miliárd dolárov z toho by mohlo pomôcť „42 miliónom ľudí, ktorí doslova zomrú, ak sa k nim nedostaneme,“ povedal CNN šéf Svetového potravinového programu OSN David Beasley.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close