Elon Musk hovorí, že musíme konať, inak nás do 20 rokov čaká kolaps civilizácie! Čoho sa obáva?

Elon Musk prízvukuje, že ak sa budeme nečinne prizerať na to, čo sa deje, tak o 20 rokov nás čaká kolaps civilizácie.

kolaps civilizacie Elon Musk
Zdroj: pixabay.com (Marcin Paśnicki)

Posledné roky nás čoraz viac trápi globálne otepľovanie, ktoré ak nespomalíme, tak nás čakajú ťažké časy, ktoré súvisia so zmenou klímy. Vedci v nedávnej štúdii poukázali aj na ďalšie problémy, ktorým budeme musieť čeliť v súvislosti s otepľovaním. Nejde pritom len o vyššie teploty, či masovú migráciu ľudí za stravou a vhodnými podmienkami pre život, ale aj o to, že globálne otepľovanie vplýva na naše zdravie a zároveň na mnoho profesií, ktorých vykonávania v dôsledku vysokých teplôt nebude možné.

Podľa publikovanej štúdie nárast teploty o 2.5 °C obmedzí napríklad stavebníctvo a príslušne odvetvia priemyslu, ktoré sú dnes nosnou kostrou mnohých ekonomík.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Globálne otepľovanie je len jeden z problémov, ktorému musíme čeliť

Ide ale o jediný problém, ktorému musíme čeliť ako ľudia? Elon Musk hovorí o ďalšom probléme, ktorý si mnohí z nás dnes neuvedomujú. Konkrétne upozorňuje na populačný kolaps.

„Populačný kolaps je najväčšou hrozbou pre civilizáciu“ píše Musk na sociálnej sieti Twitter.

Spolu s týmto komentárom zdieľal aj video, ktoré vzniklo počas výročnej rady generálnych riaditeľov Wall Street Journal a to ešte v roku 2021. Na videu nižšie hovorí o klesajúcej pôrodností ľudí pričom v niektorých krajinách ubúdajú ľudia rýchlejšie, ako pribúdajú.

„Myslím si, že AI (pozn. redakcie: umelá inteligencia) je fajn. Ale aj napriek tomu si myslím, že najväčší problém, ktorému budeme čeliť o 20 rokov je, že populácia skolabuje. Musím zdôrazniť, populácia skolabuje, nebude rásť, ale skolabuje!“, hovorí Musk. Ďalej dodáva: „Je veľmi ľahké vidieť, ako bude svet vyzerať o dvadsať rokov, pretože ľudia majú 20 ročnú bootovacia sekvencia (pozn. redakcie: Musk tým myslel, že 20 rokov je doba, kým sa narodí nová generácia ľudí a začne pracovať)“.

Rast populácie je kľúčom k tomu, aby bol súčasný systém udržateľný

Musk v súvislosti s touto témou okrem iného nie v tak dávnej minulosti dal do pozornosti aj graf odzrkadľujúci mieru pôrodnosti v USA, ktorý je hlboko pod minimálnou udržateľnou úrovňou a to už ~50 rokov.

Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o graf, ktorý odzrkadľuje priemerný počet narodených detí na jednu ženu. Na to, aby populácia rástla, tak jedna žena musí mať v priemere 2.1 dieťaťa. Musk v jednom z ďalších príspevkov poukázal aj na paradox, že čím bohatší sú ľudia, tak tým majú spravidla aj menej detí, čo je jedným z ďalších problémov. Vo všeobecnosti systémy, kde pribúdajú starší a nepracujúci ľudia, a naopak mladí ubúdajú, tak je dlhodobo neudržateľní.

V nadväznosti na túto tému Musk v minulosti hovoril, že roboty by mohli byť čiastočnou odpoveďou na narastajúci problém s nižšou pôrodnosťou. Ako ale uviedol, tak jeho predstava je, že by musel existovať aj akýsi univerzálny príjem, ktorý by dostával každý a to bez ohľadu na to, či pracuje alebo nie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre