KryptomenySpravodajstvo

Elon Musk čelí žalobe za 258 miliárd dolárov za údajné zapojenie sa do kryptopyramídovej hry

Keith Johnson tvrdí, že Musk zneužíva svoje postavenie, aby ovplyvnil trh s digitálnou menou Dogecoin vo svoj prospech.

Kryptomeny sú pre mnohých stále veľkou neznámou. Zatiaľ, čo časť populácie verí, že ide o budúcnosť finančníctva, tak druhá tento svet odmieta a hovorí, že ide len o bublinu. Bezpochyby najznámejšou digitálnou menou na svete je Bitcoin, ktorá sa stala ešte v septembri minulého roka zákonným platidlom v prvej krajine na svete.

Nejde ale o jedinú digitálnu menu, ktorej sa dostáva extra pozornosti. Jedným z propagátorov tohto typu peňazí je aj Elon Musk, ktorý je aktuálne najbohatším mužom planéty. Nie je žiadnym tajomstvom, že jeho slová dokážu rozhýbať trh, a to či už jedným alebo druhým smerom. V minulosti sa dokonca dostal aj do hľadáčika hackerov zo skupiny Anonymous, ktorí mu odkázali, aby prestal manipulovať trhom. V inom prípade proti nemu zakročia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Musk sa zároveň netají tým, že je veľkým fanúšikom digitálnej meny Dogecoin. Ako dôvod uviedol, že Bitcoin je natoľko centralizovaným v rukách malej skupiny ľudí, že robí z bohatých ľudí ešte bohatších. Dogecoin je na druhej strane akousi protiváhou, ktorá je decentralizovanou.

Musk čelí obvineniu. Údajne manipuluje s trhom, ako sa mu to hodí

Elon Musk musí najnovšie čeliť obvineniu jedného z investorov Dogecoinu, ktorý hovorí, že Musk využíva svoje bohatstvo a postavenie generálneho riaditeľa v spoločnostiach Tesla a SpaceX, aby ovplyvňoval trh vo svoj prospech. Na tému upozorňuje spravodajská agentúra reuters.com.

Keith Johnson tvrdí, že Musk zneužíva svoje postavenie, aby manipuloval s trhom s cieľom, aby na tom zarobil.

„Obžalovaný si bol do roku 2019 vedomí toho, že Dogecoin nemal žiadnu hodnotu predtým, ako ho začal propagovať, aby neskôr profitoval z jeho obchodovania,“ uvádza sa v sťažnosti. „Musk použil svoje postavenie najbohatšieho muža sveta na ovládanie a manipuláciu schémy dogecoinovej pyramídy za účelom zisku.“

Pre tých, ktorí nevedia, tak Dogecoin bol predstavený ešte v roku 2013 a išlo skôr o satiru, ako o reálny projekt. Jeho hodnota bola dlhé roky takmer nulovou a to až do doby, kým Musk nepublikoval na sociálnej sieti Twitter príspevok nižšie. Následne došlo k nárastu záujmu o túto digitálnu menu, čo sa odzrkadlilo aj na jej hodnote.

Musk v súvislosti s Dogecoinom publikoval aj ďalšie statusy, ktoré nakrátko ovplyvnili trh. V decembri minulého roka dokonca uviedol, že prostredníctvom Dogecoinu bude možné platiť za časť produktov spoločnosti Tesla, čo viedlo k skokovému rastu hodnoty digitálnej meny.

Najvyššiu hodnotu Dogecoin dosiahol v máji 2021, kedy sa jedna minca obchodovala za 0,74 amerických centov. V súčasnosti je jeho hodnota približne o 90% nižšou.

Keith od súdu žiada, aby Muskovi a jeho spoločnostiam bolo zakázané propagovať Dogecoin a zároveň, aby obchodovanie s touto menou bolo vyhlásené za hazardné hry. Rovnako sa domáha náhrady škody vo výške 258 miliárd dolárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close