Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg a Sam Altman hovoria, že éra smartfónov sa blíži ku koncu. Tieto technológie ich nahradia
Zuckerberg, Altman, Gates a Musk hovoria, že smartfónom už čoskoro dáme zbohom. Čo ale príde potom?
Mobilné telefóny s nami existujú už viac ako 20 rokov. Hoci spočiatku mali len obmedzené funkcie, pri porovnaní s dnešnými smartfónmi, aj tak spôsobili revolúciu v tom, ako ľudia medzi sebou komunikujú. Smartfóny túto revolúciu potlačili ešte ďalej a dnes nosíme vo vreckách zariadenia, ktoré dokážu takmer všetko.
V moderných smartfónoch máme bankové aplikácie, sociálne siete, platobné alebo zľavové karty, lístky na autobus alebo koncert a veľa ďalšieho. Stlačením pár tlačidiel sa vieme dostať k akejkoľvek informácií a nerobí nám problém kedykoľvek sa spojiť s kamarátom na druhom konci sveta. Počas bežného dňa si to neuvedomujeme, no v rukách držíme mimoriadne silné zariadenia, ktoré sa stávajú rok čo rok silnejšie.
Každá éra však má svoj koniec. Hoci to zatiaľ nevidíme, pomaly, ale isto sa technologické trendy snažia smerovať preč od smartfónov. Čo ich ale nahradí? Hoci zatiaľ nemáme jasnú odpoveď, štyria technologickí vizionári nám ponúkajú svoju vlastnú predstavu budúcnosti, v ktorej smartfón nebude primárnym IT zariadením. Tými vizionármi sú Elon Musk, Bill Gates, Mark Zuckerberg a Sam Altman. Tí hovoria, že budúcnosť informačných technológií leží v nositeľných zariadeniach, mozgových čipoch alebo augmentovanej realite.
Zvoní smartfónom umieračik?
Portál The International News informuje aj o IT lídrovi, ktorý ešte nie je pripravený vzdať sa našich malých vreckových počítačov, smartfónov. Je ním Tim Cook zo spoločnosti Apple. Verí, že smartfóny sú ešte stále kľúčovým prvkom každodenného života. Namiesto revolučnej zmeny vsádza na postupné zlepšovanie smartfónov, ako napríklad pridanie AI funkcií do iPhonu 16.
Ako teda bude vyzerať naša budúcnosť. Elon Musk vidí budúcnosť v mozgových rozhraniach Neuralink. Pomocou nich by si vedel cez myšlienky komunikovať, vybavovať bankovníctvo, sledovať mapy alebo si pozrieť otváracie hodiny nového podniku, ktorý otvorili minulý týždeň.
Neprehliadni
Bill Gates zase podporuje elektronické tetovania, ktoré zbierajú a prenášajú dáta cez nanosenzory. Môžu slúžiť napríklad na monitorovanie zdravia, GPS či komunikáciu, vrátane komunikácie s inými zariadeniami. Vo všeobecnosti podporuje víziu, v ktorej sa ľudské telo stáva technologickou platformou.
Altman verí, že namiesto fyzických zariadení (telefónov, klávesníc, obrazoviek) budeme s technológiou komunikovať hlasom alebo prirodzeným jazykom, podobne ako s človekom. Podľa neho budú v budúcnosti ľudia menej používať tradičné aplikácie, pretože inteligentný AI asistent (napr. zabudovaný do slúchadiel, okuliarov alebo iného nenápadného nositeľného zariadenia) zvládne všetko.
Zuckerberg vidí budúcnosť podobne, no prichádza so svojou vlastnou technológiou. Nedávno sme informovali o jeho vyjadrení, v ktorom bližšie opísal pripravované Meta smart okuliare. Tie majú fungovať na báze augmentovanej reality, teda priestoru, kde sa užívateľské rozhranie prelína s reálnym svetom. Ak je pre teba tento koncept nepredstaviteľný, pozri sa napríklad na revolučné Apple Vision Pro.
Vision Pro okuliare však majú bližšie k tradičnému VR headsetu. Sú veľké, nemotorné a nevydržia dlho. Napriek tomu ide o prvý produkt, ktorý sa pokúsil preniesť AR do prakticky využiteľnej reality a viac-menej to ako koncept zvládol. Meta smart okuliare majú vo všetkom prekonať Vision Pro a viac sa podobať na bežné okuliare, ktoré si pokojne môžeš vziať do mesta.
Zároveň sme spomenuli, že Tim Cook, CEO Apple, stále verí, že smartfóny sú centrálne pre našu existenciu a moderný život. Neverí, že túto technológiu len tak vymeníme a nahradíme ju za niečo iné.
A čo mozgové čipy?
Predpovedať budúcnosť nie je nikdy jednoduché, no existuje nemalá šanca, že už o pár rokov ľudstvo prejde na technológiu, ktorá bude pohodlnejšia. Smartfóny môžu stále existovať, no napríklad keď vyjdeme z domu, pohodlnejšie pre nás bude použiť smart okuliare. Ak chceme použiť navigáciu, nemusíme sa stále pozerať do smartfónu, cestu uvidíme priamo pred očami. Rovnako aj nové správy, alebo rozhranie s hudbou. Smartfóny by ale mohli hrať dôležitú úlohu pri reagovaní na správy, pretože sa oveľa lepšie odpisuje na smartfónovej klávesnici, ako “habkaním” rukami po klávesnici, ktorá fyzicky neexistuje.
Odhadujeme teda, že v blízkej budúcnosti sa naučíme na kombináciu smart okuliarov a smartfónov. Aj Muskov Neuralink môže mať v našej spoločnosti miesto, no aspoň nateraz ostáva táto technológia vo sfére sci-fi. Veľa ale závisí podľa odborníkov aj na tom, aké technológie si pustíme k telu a aké nie. Je predsa rozdiel nasadiť si smart okuliare, ako implantovať si do mozgu čip.
Komentáre