Ekonóm ocenený Nobelovou cenou hovorí, že kryptomeny mu pripomínajú krízu s hypotékami spred viac ako dekády

Kryptomeny nakupujú aj ľudia, ktorí na to nemajú financie a nerozumejú im, hovorí Paul Krugman, víťaz Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 2008.

Kryptomeny_Bitcoin
Zdroj: unsplash.com (Jeremy Bezanger), pngwing

Paul Krugman je vo svete ekonómie známou postavou. Dôvodom je, že ide o muža, ktorý ešte v roku 2008 získal Nobelovu cenu za prácu o teórii medzinárodného obchodu. Rovnako ide o človeka, ktorý dôverne rozumie veľkým recesiám ako aj tomu, aké problémy môžu ohroziť trhy.

Najnovšie sa do pozornosti médií, ale i verejnosti dostávajú jeho vyjadrenia v súvislosti s kryptomenami, upozorňuje portál Futurism.com. O problematike kryptomien hovorí, že nemajú schopnosť ohroziť finančné systémy. Odôvodňuje to tým, že trh s kryptomenami nie je tak veľkým, aby mohol spôsobiť kolaps.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Kryptomety neohrozujú finančné systémy – čísla na to nie sú dosť veľké,“ uviedol Krugman.

Ľudia stále nerozumejú kryptomenám, ale aj napriek tomu do nich investujú

Čo je ale znepokojivé je, že podľa neho riziká plynúce z kryptomien padajú najmä na plecia bežných ľudí, ktorí nevedia, do čoho idú. Rovnako dodáva, že ľudia nie sú pripravení na to, aby zvládli negatívnu stránky digitálnych mien.

Krugman súčasnú krízu okolo kryptomien prirovnáva rizikovým hypotékam z roku 2000. Pre tých, ktorí nevedia, tak v roku 2000 veritelia rozdávali hypotéky – veľa z nich ľuďom, ktorí si ich skutočne nemohli dovoliť. Majitelia domov nechápali, do čoho sa púšťajú, a to prerástlo do finančnej krízy v roku 2008, ktorá neskôr zasiahla nielen USA, ale i zvyšok sveta. Krugman si myslí, že niečo podobné sa deje aj teraz, keď veľká časť populácie vrátane menej majetných ľudí investuje do kryptomien.

Kríza spred dekády v dôsledku kryptomien nám nehrozí

Ale aj napriek katastrofickému scenáru spred viac ako dekády, neočakáva, že kryptomeny a technológia blockchainu vyvolajú krízu podobných rozmerov. Druhým dychom však dodáva, že je chybou, že orgány verejnej moci doposiaľ nevytvorili ochrannú sieť, ktorá by ochránila bežných ľudí pred katastrofou.

„Regulačné orgány urobili rovnakú chybu, akú urobili pri rizikových hypotékach: nedokázali ochrániť verejnosť pred finančnými produktmi, ktorým nikto nerozumel, a mnohé zraniteľné rodiny môžu nakoniec zaplatiť privysokú cenu,“ uzavrel.

Vidíte aj vy v súvislosti s témou kryptomien a krízou z roku 2008 paralelu, ako ju vidí Krugman? Dajte nám vedieť nižšie váš názor.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre