EEG vyšetrenia nemusia byť nepohodlné. O nových elektródach nebudeš ani vedieť, sľubujú výskumníci
Výskumníci predstavili nové EEG elektródy, ktoré prinášajú lepší signál a na hlave ich ani necítiš.
Výskumníci z Penn State University vytvorili nové EEG monitorovacie zariadenie, ktoré pripomína pramienok vlasov. Je menšie, pohodlnejšie a celkovo by mohlo viesť s spoľahlivejším a detailnejším vyšetreniam mozgu, informuje TechSpot.
Nové zariadenie je mimoriadne diskrétne a ponúka neinvazívnu alternatívu k tradičnému elektroencefalografickému vyšetreniu. Zariadenie sa pripevňuje priamo na skalp a výskumníkom otvára možnosť dlhodobého monitorovania mozgu bez potreby pevných kovových elektród alebo špeciálnych gélov.
EEG zariadenia sú mimoriadne dôležité pre diagnostikovanie epilepsie, spánkových porúch, či zranení mozgu. Dnes existujúce zariadenia sa však skladajú z pevných kovových elektród a vodivých gélov, ktoré robia nielen neporiadok, no zároveň sú aj nepohodlné a pomerne často vedú k nekonzistentným signálom. Gél sa zároveň musí opakovane a často aplikovať na hlavu a dráždi pokožku. Elektródy sa kvôli gélu majú tendenciu s pohybom hlavy posunúť, čím dochádza k strate kvality dát.
Pohodlnejšie a nenápadnejšie EEG vyšetrenie
Výskumníci z Penn State dokázali vytvoriť vylepšené EEG zariadenie, ktorého elektróda má veľkosť len 300 mikrometrov. Na skalp sa elektróda pripevní pomocou špeciálneho biokompatibilného “atramentu”. Tento atrament má približne dvojnásobne väčšiu silu oproti štandardným EEG gélom.
Práve vďaka väčšej sile atramentu dokážu elektródy ostať na mieste počas bežných denných aktivít. Nositeľ EEG zariadenia sa teda môže napríklad osprchovať a elektródy neposunie ani nadmerné potenie. Po skončení EEG monitorovania sa elektródy môžu jednoducho odlepiť bez poškodenia kože. Elektróda zároveň dobre kopíruje tvar skalpu, vďaka čomu dostávajú lekári jasnejší signál.
Neprehliadni
Testovanie nového EEG zariadenia potvrdilo, že aj po 24 hodinách nosenia bol signál elektród silný a stabilný. Lekárom sa teda podarilo zachytiť naozaj kvalitné mozgové signály, dokonca aj počas bežných denných aktivít a nočného spánku. Zariadenie dokázalo zároveň spoľahlivo zachytiť vzorce alfa častíc bez toho, aby sa narušila jasnosť signálu.
“Naše nové elektródy vedú ku konzistentnejšiemu a spoľahlivejšiemu monitorovaniu EEG signálov. Pacient ich môže mať na hlave bez toho, aby boli viditeľné, čo zvyšuje nielen funkcionalitu, ale hlavne komfort pacienta,” vyjadril sa Tao Zhou, jeden z autorov štúdie.
Ďalšie testovania odhalili, že nové EEG elektródy priniesli porovnateľný výkon ku zlatým elektródam, ktoré sú momentálne štandardom pre EEG zariadenia. Ako sme už ale spomenuli vyššie, v tomto prípade tenšia elektróda ostala stabilnejšia a poskytla lepší kontakt medzi samotnou elektródou a kožou. Zariadenie teda fungovalo spoľahlivejšie počas 24-hodinového monitorovania.
Veľkou výhodou z hľadiska komfortu pacienta je, že nové EEG elektródy sú 3D tlačené. Lekári ich teda môžu vytvárať aj v iných farbách, ktoré ladia s farbou vlasov pacienta. Vďaka tomu sa stanú úplne nenápadné a pacient ich môže mať na sebe aj počas dlhodobého monitorovania.
Penn State University has developed a hair-like electroencephalogram (EEG) monitoring device that can stably monitor EEG signals for a long time without invasion, solving many inconveniences of traditional EEG monitoring. pic.twitter.com/XjAGRP1S1e
— Compass (@gordon758) May 11, 2025
Vedci pracujú na zlepšení elektród
Napriek tomu výskumníci z Penn State vidia priestor na zlepšenie. Momentálne sú aj tenké elektródy stále pripevnené k väčšiemu zariadeniu. V budúcnosti chcú spraviť elektródy bezdrôtové, aby sa pacienti mohli voľnejšie pohybovať počas monitorovania ich mozgovej aktivity.
Existujú totiž prípady, kedy lekári musia monitorovať mozog pacienta dlhodobejšie. Napríklad pri spomínaných spánkových poruchách, záchvatoch alebo pri monitorovaní ochorení, ktoré ovplyvňujú prísun krvi do mozgu.
EEG vyšetrenie je v modernej medicíne nenahraditeľné a v minulosti sa objavili prípady, kedy nám toto vyšetrenie poskytlo naozaj zaujímavé zistenia. Príkladom môže byť minuloročná štúdia, ktorá popisuje EEG signály z momentu, kedy človek umrel. Nahrávka pochádzala od 87-ročnej ženy, ktorá prechádzala EEG vyšetrením, keď náhle umrela na srdcovú zástavu. Podľa výskumníkov nám táto nahrávka môže pomôcť pochopiť naše posledné myšlienky v momente smrti. Viac sa o nej dočítaš v našom článku.
Komentáre