Dvojnohý robot Cassie je prvým, ktorý získal svetový rekord v šprinte na sto metrov: Pozrite sa, ako si poradil s disciplínou

Robot Cassie je jedným z prvých, ktoré na navigáciu využívajú sofistikovanú umelú inteligenciu.

Robot Cassie je prvým, ktorý získal svetový rekord v šprinte na sto metrov
Zdroj: Oregon State University

Dvojnohý robot spoločnosti Agility Robotics, ktorá spadá pod Oregon State University, sa zapísal do Guinnessovej knihy rekordov najrýchlejším „šprintom“ na sto metrov.

Túto vzdialenosť sa robotovi podarilo prekonať za 24,73 sekúnd. Šprint začínal robot zo stojatej polohy a dráhu sa mu podarilo prekonať bez jediného pádu. Najnovší rekord stavia na predchádzajúcich úspechoch, napríklad prekonaní vzdialenosti päť kilometrov za 53 minút. Tento úspech robot dosiahol minulý rok a trasu zvládol bez pomoci a na jedno nabitie batérie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Robot, ktorého meno je Cassie, je prvým dvojnohým robotom využívajúcim umelú inteligenciu na stabilizáciu počas behu. Cassie má kolená, ktoré sa ohýbajú ako kolená pštrosa. Zaujímavosťou je, že funguje bez akýchkoľvek kamier alebo externých senzorov, teda prakticky beží naslepo. Nielenže Cassie zvládne zabehnúť päť kilometrov, hravo zvládne cestu či už hore, alebo dole schodmi.

„Umelá inteligencia sa už dlho využíva na rozpoznávanie určitých vzorcov, no použiť ju na generovanie správania pre robota je niečo úplne nové,“ vysvetľuje Devin Crowley, ktorý pripravoval Cassie na pokorenie svetového rekordu.

Náročnejšia úloha, než sa zdá

Vysvetľuje, že päťkilometrový beh bol otázkou výdrže a spoľahlivosti. Keď si robot s touto úlohou hravo poradil, výskumný tím sa začal zamýšľať nad niečím iným: Ako rýchlo dokáže Cassie bežať? Vedci sa teda zamerali na rýchlosť robota.

Cassie bola trénovaná približne jeden týždeň, čo sa v simulácii rovnalo jednému roku. Vedci použili techniku, ktorá sa nazýva paralelizácia. V podstate fungovalo súčasne niekoľko procesov, čo umožnilo robotovi Cassie trénovať niekoľko cvičení naraz. Cassie sa dokáže pohybovať niekoľkými rôznymi spôsobmi, no vedci museli vybrať ten najvhodnejší pre určitú rýchlosť.

„Optimalizovali sme techniku behu, čo viedlo ku správaniu nápadne pripomínajúcemu ľudskú biomechaniku,“ tvrdí Crowley.

Poslednou prekážkou bolo, aby Cassie dokázala spoľahlivo odštartovať zo stojatej pozície a následne sa do nej vrátiť. Išlo o problém, ktorý sa ukázal byť zložitejší, než si vedecký tím spočiatku predstavoval. Vysvetľujú, že začať beh v stoji je náročnejšie ako samotný beh, rovnako ako je náročnejšie vzlietnuť a pristáť, než pilotovať lietadlo.

Rekord šprintu na sto metrov sa vedcom podarilo prekonať vďaka spolupráci hardvéru a umelej inteligencie zodpovednej za jeho ovládanie. Ako vedci tvrdia, Cassie je možno prvým dvojnohým robotom, ktorý sa naučil utekať, no rozhodne nebude posledným.

Prístup, ktorí si vedci zvolili ukázal obrovský prístup a v budúcnosti by sa mohol stať veľkou súčasťou robotického priemyslu. Beh na sto metrov ukázal, že táto metóda priniesla lepšie výsledky ako iné. Autori štúdie veria tomu, že v budúcnosti sa môžeme tešiť na ešte impozantnejšie výsledky. Metóda učenia umelej inteligencie je v robotike novinkou a v tomto prípade budú nasledovať aj ďalšie prelomové inovácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre