Dvojnásobný rekordman, Parker Solar Probe, tento víkend opäť prekoná rekord a ostáva najrýchlejšou sondou v histórii

Sonda americkej NASA pomáha vedcom preskúmať prostredie Slnka, ktoré pre nich doteraz ostávalo záhadou.

Parker Solar Probe po tretíkrát prekoná svoj rekord
Zdroj: NASA

Najrýchlejšou sondou nie je Voyager, alebo New Horizons, sondy, ktoré opustili našu Slnečnú sústavu. Práve naopak, je ňou stroj, ktorý smeruje úplne opačným smerom. V máji 2018 sonda americkej NASA, Parker Solar Probe, prekonala rýchlostný rekord a stala sa najrýchlejším, človekom vyrobeným objektom. Svoj vlastný rekord prekonala aj v máji tohto roku a cez víkend ho prekoná opäť.

Parker Solar Probe smeruje k Slnku a podľa posledného rekordu sa pohybovala rýchlosťou 532-tisíc km/h, píše portál IFL Science. Ak by takouto rýchlosťou cestovali misie Apollo, astronauti by sa na Mesiac dostali len za 80 minút, oproti trom dňom, ktoré strávili astronauti zatvorení v module.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ani táto rýchlosť však nestačí, no a tak v nedeľu, 21. novembra, trhne Parker Solar Probe nový rekord. Poletí rýchlosťou až 587-tisíc km/h. To znamená, že pôjde 163 km za sekundu.

Ak si myslíte, že prekonávanie rekordov skončilo, tak ste na omyle. V roku 2024 sonda opäť navýši stávky, ak sa počas jej misie nestane nehoda. Pri takejto rýchlosti by stačil aj malý úlomok vesmírnej skaly a následky by boli katastrofické. Ak však všetko pôjde tak, ako má, sonda poletí rýchlosťou 692-tisíc km/h.

Tento víkend sonda preletí desiatykrát popri Slnku a opäť sa dostane o čosi bližšie. Závratné rýchlosti, ktorými sa sonda pohybuje sú spôsobené jej predĺženou obežnou dráhou. K Slnku sa dostane najbližšie do vzdialenosti 6-miliónov km, čo je naozaj veľmi blízko. V takejto vzdialenosti nemôže ostať príliš dlho, rýchlosť jej teda pomáha dostať sa čo najďalej od extrémnych teplôt a vychladnúť.

Extrémne rýchlosti sú vedľajším produktom jedinečnej misie

Na to, aby mohla Parker Solar Probe, doslova „líznuť“ Slnko, využíva gravitáciu iných planét. Ide o manéver, ktorý sa volá gravitačný prak. Sonda preletí blízko popri kozmickom telese a pomocou jeho gravitácie sa vystrelí dopredu. Zároveň sa dostane na obežnú dráhu, ktorá sondu dostane bližšie k našej hviezde.

Minulý mesiac sa Parker Solar Probe dostala piatykrát k Venuši a „dvojička Zeme“ ju vyslala na súčasnú obežnú dráhu. Počas trvania misie však bude musieť sonda vykonať ešte dve veľké úpravy kurzu.

Parker Solar Probe je viacnásobným rekordmanom, no úspechy prichádzajú ako vedľajší produkt misie. Jej úlohou je dozvedieť sa o našej hviezde a jej bezprostrednému okoliu. Zatiaľ vedci zistili, že sa v okolí Slnka nachádza zvýšené množstvo prachu. 

Sonda sa na našu hviezdu pozerá pekne z blízka a vedcom ukazuje prostredie heliosféry, ktoré bolo doteraz pre nich záhadou. Zaujímavosťou je, že maximálna rýchlosť, akú Parker Solar Probe dosiahne, bude 0.064% rýchlosti svetla. Aj pri takej rýchlosti by jej ale trvalo 67-tisíc rokov, kým by sa dostala k najbližšej hviezde. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre