SpravodajstvoVeda a výskum

Dvojica vedcov objavila zarážajúce podobnosti ľudského mozgu s vesmírom

Neurochirurg a astrofyzik porovnávali svoje výsledky a získali fascinujúce odpovede

Astrofyzik z University of Bologna a neurochirurg z University of Verona porovnali sieť nervových buniek v ľudskom mozgu s kozmickou sieťou galaxií a výsledky boli pozoruhodne podobné, píše portál Phys.org.

Ich výskum bol publikovaný v Frontiers in Physics. Cieľom dvojice vedcov bolo porovnať dve z najkomplexnejších sietí, aké moderná veda pozná. Jedným z najvýraznejších rozdielov bola škála, v akej sa na obe siete pozerali. Napriek tomu však dospeli k záveru, že fyzikálne procesy dokážu vybudovať systémy, ktoré sú charakteristické podobnými úrovňami zložitosti a organizácie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ľudský mozog funguje vďaka svojej širokej neurónovej sieti, v ktorej môžeme nájsť približne 69-miliárd neurónov. Na druhú stranu pozorovateľný vesmír sa skladá z kozmickej siete, v ktorej nachádzame najmenej 100-miliárd galaxií. V oboch systémoch je len 30% ich hmoty tvorených galaxiami, alebo v prípade mozgu, neurónmi. Ďalšou podobnosťou je spôsob, akým sa jednotlivé galaxie/neuróny usporadúvajú. V oboch prípadoch ide o dlhé „nitky“ medzi jednotlivými bodmi.

Mozog, alebo Vesmír?

Zarážajúcou podobnosťou je aj fakt, že v oboch prípadoch tvoria 70% hmoty, alebo energie, komponenty, ktoré hrajú zdanlivo pasívnu úlohu. V mozgu ide o vodu, vo vesmíre zas o temnú energiu. Dvojica vedcov si na základe týchto podobností vytvorila simuláciu, ktorá im mala pomôcť zistiť, ako sa hmota triedi v tak rozdielnych merítkach.

Galaktická sieť
Na ľavej strane je zachytený ľudský mozog a na pravej sieť galaxií. Zdroj: University of Bologna

„Simulácia nám ukázala, že fluktuácia v merítku jedného mikrometra až 0.1 milimetra sa riadi rovnakým vzorcom, ako distribúcia hmoty v kozmickej sieti, ktorá je v merítku od 5 do 500-miliónov svetelných rokov,“ píše dvojica vedcov vo svojej práci.

Výskum Francesca Vazza a Alberta Felettiho sa iba začal, no už teraz poskytuje prekvapivé výsledky. Vedci dúfajú, že sa im v budúcnosti podarí odhaliť ďalšie podobnosti, ktoré by viedli k prelomovým objavom nie len v kozmológii, ale aj v oblasti neurochirurgie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close