Dvojica vedcov nie je presvedčená o živote na Venuši: Ako podľa nich vznikla biologická stopa?

Fosfán, ktorý sa môže považovať za stopu života vznikol podľa novej teórie úplne inak.

venusa planeta
Zdroj: Pixabay.com (BrunoAlbino)

Venuša minulý rok rozdelila vedcov na dva tábory. V jej atmosfére objavili fosfán, plyn, ktorý sa môže spájať so životom. Venuša je však extrémne nehostinnou planétou a je zložité predstaviť si organizmus, ktorý by dokázal na povrchu planéty prežiť. V oblakoch, približne 50-60 km nad povrchom sú podmienky lepšie, no aj tak je existencia života na Venuši otázna, píše portál Inverse.

Dvojica vedcov rovnako nie je presvedčená o existencii života na tejto planéte. Vo svojej novej práci tvrdia, že fosfán sa do atmosféry dostal prostredníctvom sopečných erupcií. Tvrdia, že sopečná činnosť je najjednoduchším a najprirodzenejším spôsobom, ako existenciu fosfánu vysvetliť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vo svojej novej práci, publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences, tvrdia, že Venuša je geologicky aktívnou planétou a nie biologicky aktívnou planétou. Ich tvrdenia podporujú aj dôkazy, ktoré označujú stopy sopečnej činnosti dnes, alebo v nedávnej minulosti planéty.

Tím pozoroval planétu pomocou teleskopu James Clerk Maxwell Telescope a na základe toho vytvoril model Venuše podľa ktorého je planéta vulkanicky aktívna. Model naznačuje, že sa v plášti planéty môžu objavovať zlúčeniny fosforu. Tie môžu nájsť cestu k povrchu a pomocou sopečnej erupcie sa dostať do atmosféry planéty.

Biologická stopa

Vysoko v atmosfére tieto látky reagujú s kyselinou sírovou a vodou, čo vedie k vytvoreniu fosfánu. Fosfán je látka, ktorá sa spája so životom. Keď bola objavená v atmosfére Venuše, objav vyvolal obrovské haló. Dvojica vedcov, ktorá stojí za novou štúdiou nikdy nebola presvedčená, že existencia fosfánu v oblakoch Venuše znamená život.

„Pôvodná hypotéza znie, že fosfán poukazuje na život. My si to ale nemyslíme. Podľa nás fosfán poukazuje na sopečnú činnosť,“ vyjadril sa jeden z dvojice.

Fosfán existuje aj u nás, na Zemi, kde je považovaný za plyn, ktorý vzniká vďaka živým organizmom. Takáto látka sa nazýva biologická stopa a vedci pátrajú po týchto stopách aj v atmosférach iných planét. Ak sa im podarí zaznamenať biologickú stopu, ako napríklad fosfán, existuje šanca, že na planéte existuje život.

Keď bol objavený fosfán v atmosfére Venuše, polovica komunity bola nadšená, pretože objavili biologickú stopu. Druhá polka ale nebola presvedčená. Nachádza sa na Venuši život? Momentálne na túto otázku neexistuje odpoveď. K planéte však smeruje niekoľko vedeckých misií, ktoré sú zamerané špeciálne na pátranie po živote.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre