Vesmír

Dve „super-Zeme“ môžu byť kľúčom k riešeniu kozmickej záhady: Čím astronómov zaskočili?

150 svetelných rokov od nás leží sústava TOI-2096, ktorá ukrýva výnimočné svety.

Super-Zeme sú typy planét, ktoré síce v našej sústave nenájdeme a predstavujú akúsi kozmickú záhadu. Vo vesmíre by sa podľa modelov malo nachádzať viac planét s polomerom od 1,5 do 2,5 násobku Zeme, no nachádzame ich len veľmi málo. Veľkosťou sú super-Zeme o niečo väčšie ako naša Zem, no zároveň menšie ako planéta Neptún. Špecifickým znakom je to, že môže ísť ako o pevné telesá, tak aj o plynné planéty.

Výskumníci z University of Liege si v rámci nedávnych pozorovaní teleskopu TESS všimli sústavu, ktorá ukrýva dve super-Zeme. Sústava nesie názov TOI-2096 a nachádza sa od nás približne 150 svetelných rokov. Teleskop TESS sa nachádza vo vesmíre a jeho úlohou je objavovanie nových planét pomocou tranzitnej metódy. Keď planéta prejde popred svoju hviezdu, jej jas kúsok poklesne. Teleskop TESS dokáže tento jemný pokles zachytiť a ak sa objavuje pravidelne, potom vieme že sa v danej sústave pravdepodobne nachádza planéta.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pozorovania teleskopu TESS nie sú jednoznačné a na definitívne potvrdenie planéty potrebujeme pozemné teleskopy,“ vysvetlil Francisco J. Pozuelos, jeden z autorov štúdie.

Ako vznikajú super-Zeme

V rámci práce vedci potvrdili existenciu dvoch exoplanét, TOI-2096 b a TOI-2096 c. Zaujímavosťou je, že tieto dve planéty sa nachádzajú na takzvanej rezonujúcej orbite. To znamená, že za každé jedno obehnutie vonkajšej planéty sa vnútorná planéta otočí okolo hviezdy dvakrát. Takýto typ obežných dráh spôsobuje silnú gravitačnú interakciu medzi dvoma planétami. Znamená to, že planéty na obežnej dráhe môžu buď zrýchliť alebo spomaliť, čo by mohlo vedcom pomôcť určiť ich hmotnosť v blízkej budúcnosti.

Autori štúdie odhadujú, že planéta b má polomer 1.2-násobku Zeme, preto spadá do kategórie super-Zemí. Predpokladajú, že by mohlo ísť o pevnú planétu podobnú tej našej a s podobnými vlastnosťami. Čo sa týka planéty c, tá je o niečo väčšia. Vedci odhadujú jej polomer na 1,9-násobok Zeme. To naznačuje, že môže ísť skôr o planétu podobnú Neptúnu, teda plynnú planétu.

„Tieto planéty sú vzhľadom na svoju veľkosť veľmi dôležité. Dnes toho veľa nevieme o vzniku super-Zemí a mini-Neptúnov. Už niekoľko modelov sa to pokúšalo vysvetliť, no ani jeden nesedí dokonale s dostupnými dátami. V sústave TOI-2096 sa môže nachádzať super-Zem a mini-Neptún s presnými veľkosťami, v ktorých si naše modely protirečia,“ tvrdí spoluautorka štúdie, Mathilde Timmermans.

Planéty v sústave TOI-2096 by mohli vedcom pomôcť pochopiť, ako podobné sústavy vznikajú. Hoci tieto planéty nepatria medzi jediné ktoré astronómovia objavili, spomedzi všetkých sú najvhodnejšie na štúdiu ich atmosfér. Už čoskoro by sa teda na ne mohol pozrieť Vesmírny teleskop Jamesa Webba, ktorý je špeciálne navrhnutý na výskum atmosfér exoplanét. Pozorovania by mohli vedcom ukázať či majú exoplanéty atmosféru a ak áno, či ide o hrubú alebo naopak tenkú atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close