SpravodajstvoVeda a výskum

Dva tímy vedcov skúmali sľubného kandidáta na časticu temnej hmoty. Prišli však k protichodným záverom

Teraz musia prísť na to, čo stálo za rozdielnymi zisteniami

Dva experimenty, ktoré pátrajú po stopách častice, ktorá zabraňuje galaxiám rozletieť sa na kusy, nedávno prišli s protichodnými výsledkami. Jeden z nich prišiel s prázdnymi rukami, zatiaľ čo druhý priniesol sľubné objavy.

Temné bozóny sú kandidátmi na častice temnej hmoty, v ktorých sa neukrýva veľa sily. Na rozdiel od tradičných bozónov, výmena medzi temnými bozónmi by neovplyvnila svoje okolie. Príkladmi tradičných bozónov sú napríklad fotóny, ktoré zväzujú molekuly, alebo gluóny, ktoré držia pokope atómy. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak by však temné bozóny existovali, ich spoločná energetická hodnota by mohla byť rovná celkovej hodnote temnej hmoty. Ide o chýbajúcu hmotu, ktorá svojou gravitáciou umožňuje hviezdam ostať na svojom mieste. Vedci tvrdia, že odhaliť temné bozóny by bolo rovnako ťažké, ako čľupnutie vody v búrke. Ak by sa však našiel správny druh experimentu, toto „čľupnutie“ by mohli vedci zaznamenať.

Protichodné štúdie

Preto vznikli dve štúdie, jedna vedená výskumníkmi z MIT (pozn. redakcie: Massachusetts Institute of Technology) a tá druhá univerzitou Aarhus. Oba výskumy sa zamerali na rozdiely v pozícii elektrónu, ktorý preskakoval medzi energetickými úrovňami. Ak by došlo k odchýlke, mohlo by ísť o stopu temného bozónu.

Podľa teórie by temný bozón vznikol pri interakcii elektrónu s kvarkami, ktoré sa nachádzajú v neutrónoch, v jadre atómu. Tím vedcov z MIT použil izotop Yterbia, zatiaľ čo vedci z univerzity Aarhus použili vápnik. Pozorovania vápnika dopadli tak, ako sa predpokladalo, no Yterbium zaznamenalo výrazný odskok.

Zatiaľ však nie je dôvod na oslavu. Rozdiel vo výsledkoch mohol byť spôsobený tým, ako pristupovali jednotlivé tímy k výpočtom. Zároveň musia vedci vysvetliť, ako je možné, že jeden tím našiel niečo zvláštne, zatiaľ čo ten druhý neobjavil nič. Vedci momentálne potrebujú oveľa viac dát, avšak šanca pochopiť, čo tvorí viac než štvrtinu hmoty vo vesmíre, je pre vedcov fascinujúca možnosť. V minulosti sa objavilo niekoľko kandidátov na temnú hmotu, avšak všetky sa ukázali byť slepé uličky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close