DuckDuckGo chce od Google, aby zmenil vzhľad ponuky s výberom alternatívnych vyhľadávačov v Android smartfónoch

Vyhľadávaču DuckDuckGo sa nepáči, ako bude vyzerať ponuka výberu alternatívnych vyhľadávačov voči Google v Android smartfónoch.

Google
Zdroj: Vosveteit.sk

V prvej polovici januára sme Vám priniesli správy, v ktorých sme Vás informovali o víťazoch aukcií usporiadaných spoločnosťou Google, ktorých cieľom bolo ponúknuť používateľov alternatívne vyhľadávača v smartfónoch s operačným systémom Android. Niežeby Google mal v záujme pomôcť konkurencií, ale bol do toho donútený Európskou úniou – dôvodom malo byť monopolné postavenie na trhu, ktoré bráni konkurencií preraziť.

Google už nebude predvolený vyhľadávač

Do aukcií sa zapojilo viacero internetových vyhľadávačov naprieč jednotlivými krajinami Európskej únie. Na Slovensku víťazmi tejto aukcie sú vyhľadávače DuckDuckGo, Info.com a český Seznam. V praxi to znamená, že pri prvom spustení smartfónu budú mať používatelia na výber vyššie spomínané vyhľadávače a Google. Ako by mal výber jednotlivých vyhľadávačov vyzerať v praxi si môžete pozrieť nižšie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Predvolene menu vyhladavania
Zdroj: Google, úprava: Vosveteit.sk

Táto vizualizácia sa však nepáči prevádzkovateľovi DuckDuckGo, ktorý prišiel so svojím vlastným dizajnovým návrhom.

„Sme presvedčení, že ponuka preferencie vyhľadávania – ponuka, ktorá mení všetky predvolené nastavenia vyhľadávania a obsahuje najbežnejšie alternatívy Google – môže spotrebiteľom priniesť zmysluplný výber vyhľadávacieho nástroja a výrazne zvýšiť konkurenciu na trhu s vyhľadávaním. Stručne povedané, je to skvelý nástroj, keď sa to urobí správne.“ Píše na stránkach spoločnosti DuckDuckGo.

Spoločnosť prichádza so sériou návrhov. Konkrétne navrhuje:

  • Používatelia by mali mať možnosť vybrať si z viac ako 4 predvolených možností. Myslí si, že väčšia ponuka vyhľadávačov bude výraznejšie diverzifikovať trh, a tým pádom bude medzi vyhľadávačmi väčšia konkurencia, ktorá bude vývojárov nútiť v posúvaní svojich služieb dopredu.
  • Používatelia by mali mať ešte pred samotnou možnosťou výberu vidieť jednu obrazovku s informáciami, ktorá by používateľom vysvetlila v čom sa jednotlivé vyhľadávače od seba líšia, ako prezentujú výsledky vyhľadávania, a ako zhromažďujú údaje o používateľoch.
  • Používatelia by mali byť uistení, že budú mať v budúcnosti možnosť zmeny predvoleného vyhľadávača.
  • Výber vyhľadávača by mal byť neutrálnym. Znamená to, že spotrebitelia by mali byť vyzvaní na to, aby si vybrali vyhľadávač iným spôsobom, ako to dnes navrhuje Google. DuckDuckGo konkrétne píše:

„Spotrebiteľom by sa mala zobraziť výzva na výber vyhľadávacieho nástroja. Text názvu by vás mal osloviť, pretože drvivá väčšina spotrebiteľov už používa Google, takže požiadavka na spotrebiteľa, aby si vybral „váš“ vyhľadávací nástroj, má podvedomý účinok, ktorý spočíva v tom, že väčšinu ľudí vyberie Google.“

  • Spotrebitelia by si mali prečítať stručný text, a to bez zavádzajúcich alebo neprimerane znepokojujúcich koncepcií. Napríklad veľa spotrebiteľov si mylne myslí, že prehliadač Chrome a Vyhľadávanie Google sú synonymá alebo aspoň spájajú spoločnosť Google s prehliadačom Chrome, a preto zmienka o prehliadači Chrome ovplyvňuje spotrebiteľov pri výbere spoločnosti Google.
  • Spotrebiteľ by mal vidieť v ponuke výberu logá jednotlivých vyhľadávačov. Tie majú uľahčovať rýchle rozpoznávanie dôveryhodných značiek.
  • Spotrebiteľom by sa mali automaticky zobraziť popisy vyhľadávacieho nástroja. Navrhujeme krátky popis vyhľadávacieho nástroja, ktorý sa automaticky zobrazí.

Ako by mala vyzerať finálna ponuka výberu podľa DuckDuckGo si môžete pozrieť nižšie.

navrh vzhladu vyberu vyhladavaca v android smartfonoch
Zdroj: DuckDuckGo

Nové pravidlá pre výber vyhľadávačov v telefónoch s operačným systémom Android majú nadobudnúť účinnosť od 1. marca tohto roka. Ako hodnotíte návrh spoločnosti DuckDuckGo Vy? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre